Acı Bakla Zayıflatır mı?

Acı Bakla Zayıflatır mı?
Paylaş
 

ACI BAKLA ZAYIFLATIR MI?

Baklagillerden otsu bir bitki olan acı bakla, halk arasında termiye ve Yahudi baklası diye de bilinmektedir. Ülkemizde Ege ve Marmara’da yetişen acı baklagil, bir yiyecekten çok bir ilaç olarak görülmektedir. Bu sebeple yemekler de tat vermek amacıyla kullanıldığını görememekteyiz.

Acı baklanın şifalı olan kısmı kendisi değil tohumudur, yani acı baklanın yaprakları ya da bir başka kısmı vücudunuza herhangi bir fayda sağlamaz. Bu bitkinin tohumunu kaynar suda bir miktar kaynatarak acısını ve zehrini çıkardıktan sonra genleşen kabuklarını soyup yiyebilirsiniz veya kaynamış acı bakla tohumunu lapa haline getirip de kullanabilirsiniz. Bunun dışında acı baklanın toz haline getirilmiş tohumları da kullanılabilir.

Acı Bakla Kilo Verdirir mi?

Acı bakla son derece düşük kalori içermesi sebebiyle zayıflamak isteyen bireylere önerilmektedir. Aynı zamanda yüksek bir besin değerine sahip olan acı baklayı tüketerek hem açlığınızı bastıracaksınız hem de vücudunuza fazladan kalori almamış olacaksınız. Bununla birlikte acı bakla, vücuttan ödemin atılmasına da yardımcı olur. Acı baklayla bir öğünü tek başınıza geçiremezsiniz bu yüzden sadece ara öğünlerde tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Acı Baklanın Faydaları

  • Glikoz miktarını dengeleyerek şeker hastalığının önüne geçer.
  • Kanı zararlı maddelerden arındırıp temizler.
  • Böbrek taşı ve böbrek de oluşabilecek iltihaplara iyi gelmektedir.
  • Acı bakla tohumunun lapa hali deri hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.
  • Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.
  • Mide veya bağırsaklarda oluşan zararlı solucanların ortadan kaldırılmasında baş rolü oynar.
  • İdrar söktürür ve idrar yollarının temizlenmesine yardımcı olur.

Son derece dikkatli bir şekilde hazırlanması gereken bu bitkiyi doktor gözetiminde kullanmanızı öneriyoruz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı 5 Besin başlıklı makalemizde Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı Besinler, hızlı zayıflatan yiyecekler ve kilo verdiren besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 940 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com