Ağda Metodları, Etki Süreleri Ve Sakıncaları

Ağda Metodları, Etki Süreleri Ve Sakıncaları
Paylaş
 

Ağda Metodları, Etki Süreleri Ve Sakıncaları

Bir önceki makalemizde vücudumuzun hagi bölümünde hangi ağda türleri uygulanabilir onu açıklamaya çalışmıştık. Bu makalemizde ise uyguladığınız ağda yönteminin etki süresi ve hangi ağda türü hangi vücut için idealdir bunlar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Traş bıçağı kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulmak

Zamanım yok ve biran önce ağda yapmam gerekiyor diyorsanız sizin için en ideali traş bıçağı kullanarak istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. Ayrıca cildiniz çok hassas ise ve farklı ağda türleri canınızı yakıyorsa traş bıçağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Halk arasında bilinenin aksine traş bıçağı kullanmak tüylerin çoğalmasına neden olmaz ama traş bıçağı kullanımı tüylerin her traş esnasında deformasyona uğrayacağı için kalınlaşmasına neden olur. Bu nedenle tüylerin kalınlığı artacağı için daha çok görünmeye başlayacaktır.Traş bıçağı ile traş edilen bölgede ki tüylerin tekrar çıkmaya başlama süresi ortalama iki gündür.

Traş bıçağı ile tüylerden kurtulmanın riskleri nelerdir?

 1. Bu esnada cildi kesme veya çizme ihtimali yüksektir.
 2. Tüylerin daha kalın ve daha sert çıkmasına neden olur.
 3. Traş edilen bölgede sivilce çıkmasına neden olabilir.
 4. Tüyler kökten alınmadığı için deri altında batık oluşma riski vardır.

Traş bıcağı uygulama tavsiyeleri

 1. Mutlaka duş esnasında traş işlemini gerçekleştirin.
 2. Traşa başlamadan önce bölgenin yumuşaması ve tüylerin daha kolay kesilebilmesi için sabun veya traş köpüğü kullanın.
 3. Tüylerinizi aşağıdan yukarıya doğru traş edin. Tersi halinde tahriş oranı artacak ve kesik/çizik riski yükselecektir.
 4. Traş sonrası kesinlikle traş ettiğiniz bölgeye alkol uygulamayın. Bölgeyi tamamen kuruttuktan sonra talk pudrası veya nemlendirici sürebilirsiniz.

Soğuk ağda yapımı, etki süresi ve sakıncaları

Soğuk ağda yapısal olarak küçük şeritler halinde satılmaktadır. Biraz el çabukluğu ve cesaret ile oldukça pratik ve etkili bir yöntem olan soğuk ağda, damar problemi yaşayan bayanlar için ağda türlerinden en ideal olanıdır. Soğuk ağda yapımından sonra tüylerin tekrar eski görünümüne gelmesi ortalama olarak üç hafta sürmektedir.

Soğuk ağda yapımının sakıncaları nelerdir?

Sıcak ağdanın aksine tüyleri kökünden alamayabilir ve tüylerin koparak gelmesine neden olabilir. Bu yüzden soğuk ağda yapılan bölüme bir kaç defa işlem tekrarlanarak uygulanmalıdır.

Soğuk ağda yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Soğuk ağdaya başlamadan önce ağda yapılacak alanın temizlenmesi önemlidir. Temizlenmeyen alanda ağda tam oalrak etkili olamayabilir. Ağda yağılacak bölgeye uygulanan ağda şeritleri, tüylerin ters yönünde bir defada hızlıca çekilmeli.

Sıcak ağda yapımı, etki süresi ve sakıncaları

Sıcak ağdanın, ağda yapılacak bölgeye uyguladığı sıcaklık sonucu gözeneklerin açılması ile ağda işlemi daha etkil olur. Bu nedenden dolayı sıcak ağda, ağda türlerinde en etkili olanıdır diyebiliriz. Sıcak ağda ile tüylerin kökten itibaren gelmesini sağladığımız için tüylerin tekrar büyümesi diğer metotlara göre daha uzun sürer. Bu süre ortalama olarak 4 haftadır.

Sıcak ağda iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan biri evde kullanım için olan spatula ve kavanoz halindedir, diğeri ise enstitüler için olan küçük şeritler halinde olanlardır.

Evde olanı benmari usulüyle veya mikrodalga yardımı ile ısıtılarak hazırlanır. Enstitülerde ise ısıtma işlemi özel bir cihaz yardımı ile sağlanır ve cihaz yaklaşık 45 derecelik bir ısı sağlayarak ağdayı hazır hale getirir.

Sıcak ağdanın zararları

Sıcak ağda yapımında gözeneklerin açılması için uygulanan sıcaklık, damarların genişlemesine neden olduğundan dolayı varis gibi damar sorunları olan kişiler bu ağda yöntemini uygulamamalıdırlar.

Sıcak ağdaya başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler

 1. İşleme başlamadan önce ağda yağılacak bölgenin temiz olmasına dikkat edin.
 2. Ağdayı, ağda yapılacak bölüme mümkün olduğunca ince bir tabaka halinde sürün.
 3. Ağdanın üzerine koyacağınız bez kesinlikle esneme yapmayan bir bez olmalı.
 4. Bezi, tüylerin çıkış yönünün tam tersi istikametinde bir defada ve olabildiğince hızlı bir şekilde çekin. Bu sayede fazla acı hissetmezsiniz ve bir defa da daha çok tüy yok etmiş olursunuz.
 5. Ağda işlemi bittiğinde cildinizi ılık su ile temizleyin ve nemlendirin.

Bir önceki yazımız olan Cildimizin 7 temel düşmanı başlıklı makalemizde cilt bakımı, İçkinin cilde zararları ve Makyajı temizlemeden yatmak hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 656 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com