Ağız Kokusu

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi
Paylaş
 
loading...

Ağız Kokusu

Ağız içerisinde bulunan bakteriler hidrojen sülfür içeren gıdalardan oluşur. Eğer ağız içi iyi bir şekilde temizlenmez ise ağız kokusu  meydana gelir.Ağız kokusu fizyolojik, patolojik ve psikolojik olmak üzere 3 ayrı nedenden oluşabilir.

Patolojik ağız kokusu

Genel olarak ağız hastalıklarında kaynaklanır. Ağız kokusuna gıda artıkları, ağız mukozasından dökülen hücreler neden olabilir. Ayrıca  diş eti hastalıkları, diş kaplamaları, diş kaplamalarının altında bulunan çürüklerde koku yaratabilir.

Fizyolojik ağız kokusu

İçerisinde yüksek miktarda protein bulunduran; kırmızı et, balık, peynir ve süt ürünleri tarzı gıda ürünlerinde bakterilerin etkileşimleri sonucunda meydana çıkmaktadır. Ayrıca  sarımsak, turp,  soğan gibi kötü kokulu yiyecekler de içerisinde ağız kokusuna neden olan sülfür maddesini bulundurmasından dolayı ağız kokusu yaratabillir. Eğer ağız temizliği sağlanırsa bu tarz ağız kokusu ortadan kalkar.

Psikolojik ağız kokusu (Halitafobi)

Bazı durumlarda insanların sadece kendilerinin hissettikleri ağız kokuları olur. Bazen bu olay sanki başkalarının da bu kokuyu hissettiğini düşündürür ve insanı mutsuz eder. Bu “Olfactory Reference Sendrom” ismi ile anılan psikolojik bir durumdur fakat hasta bu durumda kendisinden kaynaklı ağzının koktuğunu düşünür. Stres ile hayatlarını sürdüren insanlarda tükürük akımında azalmaya  dayalı olarak halitozis doğabilir. Ayretten stres, ağız ve diş sağlığını kötü yönde etkiler.

Ağız kokusunun teşhisi

Ağız kokusuna kendiniz teşhis koymak için bileğinizde ufak bir noktayı yalayın ve birkaç saniye ardından o yerin kurumuş olması onaylandıktan sonra bölge koklanır.Eğer koku var ise ağız kokusu teşhisi konur.
Kötü kokunun dilden gelen bir sebeple oluşup oluşmadığını anlamak için dilin arka tarafının plastik bir kaşık ile hafiften kazınıp koklanması ile anlaşılır. Diğer şekil ise mumsuz diş ipi ile yapılan testtir. Bu ip arka taraftaki dişlerin arasından geçirilir ve bu işlemden sonra ipe 3 cm uzaklıktan koklayarak anlaşılır.

Ağız kokusunun Tedavisi

Tedaviden önce kokunun nedeni belirlenmelidir. Ağızdaki koku genellikle diş tedavisi gerektiri.Halitozisin tedavisinde ise en etkili yöntem ağız temizliğine ve temel diş bakımın kontrollü olarak yapılmasıdır.

Ağız kokusunu engelleme yöntemleri

  • Dişeti hastalıkları ile birlikte diş çürükleri tedavi edilmelidir.
  • Sülfür içeren gıdalar sık yenilmemelidir.
  • Diş temizliğine son derece dikkat edilmelidir.Ağız içinde ince bir temizlik sağlanmalıdır
  • Ağız kuruluğu da ağız kokusuna neden olduğu için su tüketimini artırmalısınız.
  • Ağızda oksijeni sağlayın.Bunun en kolay yöntemi sakız çiğnemektir. Fakat mentollü şekerler kullanmayın. Bunlar ağız içinde ferahlama sağlasa da ağız kuruluğuna sebep olur.
  • Ya sarımsak, soğan yemeyin yada  bunları pişirerek yemeyi tercih edin.
  • Dilinizin üzerinde oluşan bakteriler ağız kokusuna neden olur bunun için dilinizi de fırçalayın.Eğer dilin altı tükürük tarafından temizlenmiyor ise bu da kokuya sebep olur.Dilin arka tarafında bulunan küçük şekildeki kırışıklıklar arasına mikroplar dolabilir ve bu yüzden koku oluşur.
  • Alkol ve sigarayı kullanımını bırakın.

Bir önceki yazımız olan Erken Boşalma Hastalığı başlıklı makalemizde erkek erken boşalırsa kadın ne yapmalı, erken boşalan erkekler bitkisel tedavi ve erken boşalan erkekler çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 349 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com