Ağız Kuruluğu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kuruluğu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Paylaş
 
loading...

Ağız Kuruluğu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Ağız Kuruluğu Neden Olur?

  • Tükürük bezleri ile ilgili sorunlarda ağız kuruluğu ile karşılaşırız. Tükürük bezlerinin alınmış olması, herhangi bir nedenle tükürük salgısının yeterince olmaması, tükürük kanallarının tıkanması, tükürük bezlerinin iltihabı gibi durumlarda ağızda kuruluk görülür.
  • Çiğneme kabiliyetinin azalması da ağız kuruluğu sebepleri arasındadır. Çiğneme ile beraber tükürük bezleri de çalışır ve tükürük üretir. Fakat çeşitli nedenler ile çiğneme kabiliyetindeki azalma ile ağızda kuruluk şekillenebilir.
  • Çeşitli hastalıklar ağız kuruluğuna sebep olur. Bu hastalıklara örnek vermek gerekirse; şeker hastalığı ilk olarak sayılabilir. Bunun yanında hormonal bazı hastalıklar, AIDS, parkinson hastalığı, romatizmal hastalıklar da nedenler arasındadır.
  • Rasyosyon tedavisi de ağız kuruluğuna neden olabilir. Eğer radyoteraği görüyorsanız veya görmüşseniz en büyük neden bu olabilir.
  • Çeşitli ilaçlarda ağızda kuruluk nedenidir. Diüretik ilaçlar, tansiyon ilaçları, antideprasan ilaçlar bunlar arasında sayılabilir.
  • Yine aşırı alkol tüketimide nedenlerdendir.
  • Kahve ve yüksek kafein içeren besinler tüketmek nedenler arasında sayılabilir.

Ağızda Kuruluk Belirtileri

Öncelikli olarak ağızda bir kuruluk şekillenir. Bununla beraber konuşma zorluğu görülebilir. Özellikle katı ve kuru besinler tüketirken zorlanabilirsiniz. Dilde, dudaklarda çatlaklar görülür. Sık sık susarsınız ve su içme isteği meydana gelir. Dilde yanma hissi şekillenir. Bunlarla beraber en önemli belirtilerden birisi de ağız kokusudur. Ağızda özellikle de soluk alma ve verme sırasında kötü bir koku ortaya çıkar. Bu da kişiyi öncelikli olarak psikolojik ve sosyolojik anlamda etkiler.

Eğer ağız kuruluğu tedavi edilmezse daha ciddi problemlere de yol açabilir. Ağız içerisinde bakteri ve mikroorganizma birikimi daha da artacak ve enfeksiyonlara özellikle de üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha yatkın olacaksınız. Tükürük bezleri ile ilgili sorunlar ortaya çıkacak. Diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları daha kolay ve hızlı şekillenecektir.

Ağız Kuruluğu Tedavisi

Tedavide öncelikli olarak neden belirlenmeli ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Neden ortadan kaldırıldığında büyük ihtimal ile sorunda ortadan kalkacaktır. Eğer sistemik bir hastalığınız varsa bunun tedavisi gerekir. Yada tükürük bezleri ile ilgili sorunlarınız varsa tükürük bezlerine müdahale gerekir. Bir ilaçtan kaynaklıysa bu ilaca idame başka bir ilaç kullanılabilir.

Bunun yanında sizlerinde yapabileceği bazı şeyler vardır. Sık sık küçük miktarlarda su içmek, özlelikle yatmadan önce su içmek ve başucunuza bir su koymak. Gece uyanırsanız bu sudan bir yudum almak. Ayrıca sakız çiğnemek yapacabileceğiniz şeyler arasında yer almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Aft (Ağız Yarası) Nedir? Neden Olur? başlıklı makalemizde aft nasıl geçer, Aft Neden Olur ve Aft nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 544 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com