Andız Kökü

Andız Kökü
Paylaş
 

Andız Kökü

Andız bitkisi nemli, sulu ortamları sever ve buralarda yetişir. Andız kökünün diğer isimleri indus ve indiz köküdür. Toroslar bölgesinde kendi kendine yetişir. Karadeniz bölgesinde Samsun Artvinde uzun yıllar boyunca yaşayan otsu bir bitkidir. Anadoluda da farklı andız bitkisi çeşidtleri bulunmaktadır. Büyümesi için hiçbir uğraşa çabaya gerek yoktur. Andız kökü su ile kaynatılıp bal ile karıştırılarak nefes darlığı olan kişilerde kullanılmaktadır.

Andız Kökü Faydaları

Nefes darlığının tedavisinde kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda mide hastalıklarında, karaciğer rahatsızlıklarında ve mide bulantısının tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde cinsel isteği arttırıcı özelliği de bulunmaktadır. Andız kökü bal ile birlikte tüketilirse kan yapıcı olarak da kullanılabilmektedir. Çöven kökünde olduğu gibi idrar söktürücü ve bayanlarda adet söktürücü özelliği vardır. Andız kökü aynı zamanda strese ve depresyona da iyi gelmektedir. Andız kökünün suyu damar tıkanıklarında ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılır. Birçok baş ağrısı çeşidini de giderdiği kanıtlanmıştır. Bağırsaklarda bulunan kurtların dışarı atılmasında etkilidir. Aşırı derecede andız kökü tüketimi halinde halsizlik ve mide bulantısı görülebilir. Bu yüzden günde ortalama olarak 3 su bardağı şeklinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Hemen hemen baharat satan her dükkanda kolayca bulunabilen andız bitkisi 100 ve 200 gramlık paketler halinde satılmaktadır. 100 gram andız kökünün fiyatı yaklaşık olarak 9 lira civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Alman Papatyası başlıklı makalemizde alman papatyası, alman papatyasının faydaları ve almanya şifali bitkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 380 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com