Aşırı Tüylenme

Aşırı Tüylenme
Paylaş
 
loading...

Aşırı Tüylenme

Adet görmelerinin başlamasıyla birlikte kadın vücudunda hormonlara bağlı bazı değişiklikler meydana gelir. Hormonel dengenin yerinde olması için böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar, tiroidlerin düzenli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Yüz, göğüs, sırt, karın, kol ve bacakların üst kısmında ortaya çıkan uzun kalın sert tüylerdir. Genellikle bu tarz problemler ortada hormon dengesizlilğinin olduğunun habercisidir.

Aşırı Tüylenmenin Nedenleri

Normal kıllanmanın üzerinde seyreden kıllanmaların en belirgin nedeni erkeklik hormono olan androjenlerin ( erkeklik hormonlarının tümüne verilen isim) daha fazla salgılanmasıdır. Bu hormon hem erkeklerde hemde kadınlarda bulunmasına rağmen erkeklerde daha fazla vardır. Bu hormon dengesizliği kısa, ince ve yumuşak olan kılların tam tersi bir durum sergilemesine yani; uzun sert ve kalın kıllar haline dönüşmesine neden olur. Androjenin yükselmesine ise aşağıdaki etkenler sebeb olmaktadır.

İlaçların yan etkileri

Erkeklik hormonları taşıyan yada bu hormonların özelliklerini taşıyan ilaçlar aşırı kıllanmanın sebeblerinden birisidir.

Menopoz

Kadınlık hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına rağmen erkeklik hormonu olan androjen normal seyrinde salgılanmaya devam eder bunun sonucunda aşırı kıllanma meydana gelir.

Böbrek üstü bezlerindeki bozukluklar

Androjenleri üreten bir diğer yer ise böbrek üstü bezleridir. Böbrek üstü bezlerinde ortaya çıkacak herhangi bir büyüme androjenlerin fazla üremesine ve bunun sonucunda aşırı kıllanmaya neden olmaktadır.

Yumurtalıklarda oluşan tümörler

Kimi zaman yumurtalıklarda ortaya çıkan tümörler çok az rastlansada androjen salgılamaya başlar ve fazla kıllanmanın oluşmasına neden olurlar.

Polistik Over

Bu rahatsızlık sonucunda yumurtalıklarda birbirinden farklı  kistler oluşur ve bu kistler androjenin olması gerekenden daha fazla salgılanmasına neden olurlar. Böylece aşırı tüylenme meydana gelmesinin yanı sıra adet düzensizlikleri kısırlık yumurtlamalardaki düzensizlik ve şişmanlama ortaya çıkmaktadır.

Genetik Bağlar

Daha önce ailesinde buna benzer bir rahatsızlık atlatmış olan kişilerin buna maruz kalma ihtimalleri diğer kişilere göre daha fazladır.

Kıllanmanın nedenlerinin tespiti

İlk önce uygulanacak olan yöntem hormon testleri yapılarak kandaki hormonların ve androjen hormonunun seviyesini ölçtürmektir. Diğer uygulanacak bir yöntem ise radyolojik ya da ultrason incelemelere başvurarak böbrek üstü bezlerine ve yumurtalıklara bakılarak herhangi bir tümörün olup olmadığı tespitidir.

Kıllanmanın tedavisi

Kozmetik müdahale

Geçici olarak tüy dökücü maddeler kullanıldığı gibi ağda yapılarak da kısa vadede çözüm üretmek mümkündür. Bu yöntemlere ek olarak yapılacak olan epilasyon ise yöntem olarak daha iyi sonuç vermektedir. Hormon tedavisiyle birlikteepilasyon uygulanmasında fayda vardır.

Tıbbi Müdahale

Kıllanmada en çok tercih edilen ilaçlar doğum kontrol hapları olmaktadır. Doğum kontrol haplarındaki östrojen hormonu karaciğerde bulunan androjen hormonlarına ulaşarak etkilerini azaltır. Böbrek üstü bezlerinde meydana gelen rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan kıllanmalarda kortizon tedavisi uygulanmaktadır. Daha önce çıkmış olan tüyler hormon tedavisiyle yok olmaz tedavinin sonrasında epilasyon uygulamak gerekmektedir.
Hormon tedavisi uygulanmaya başlandıktan sonra ileriki zamanlarda dozaj düşürülerek tedavinin etkili olup olmadığına bakılır gerekli görülürse tedavi kesilir veya devam edilir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 417 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com