Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Belirtileri ve Tedavisi
Paylaş
 

Astım Belirtileri ve Tedavisi

Astım Hastalığı Nedir?

Astım solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalıkta solunum yolları daralmakta, bronş zarı şişmekte, yapışkan sıvılar solunum yollarını tıkamakta ve sonuç olarak solunum güçlüğüne neden olmaktadır. Bu hastalıkta aşırı duyarlılık yaşanmaktadır.

Astım Nedenleri

Astım nedenleri tam olarak bilinememektedir. Fakat kalıtsal etkileri oldukça fazladır. Eğer ailede geçmişte astıma yakalananlar varsa astım olma oranı da aynı derecede artmaktadır. Aynı zamanda astıma yakalanmanın bir yaşı da bulunmamaktadır. Her yaştan insan astıma yakalanabilmektedir. Astım aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık da değildir. Her yaşta yaşanan bir hastalık olsa da genç ve çocukların astım tedavisi her zaman daha hızlı ilerlemekte ve iyileşme oranı artmaktadır. Fakat yaş ilerledikçe tedavi süreci uzarken iyileşme oranı da azalmaktadır.

Astım Belirtileri ve Astım Krizi

Hastalığın oldukça farklı ve fazla belirtileri bulunmaktadır. Nefes alırken gırtlaktan hırıltılar yükselmektedir. Nefes darlığından dolayı nefes alış verişler hızlanmaktadır. Sık sık öksürük görülmektedir. Astım belirtileri bir anda belirdiğinde astım krizleri meydana gelebilmektedir. Belirtiler yanında astım şiddetlerini artıran etkiler de bulunmaktadır. Bunların başında sigara ve kirli hava astım belirtilerini artırmakta ve keskinleştirmektedir. Aynı zamanda aşırı yorgunluk, çiçek polenleri, ağaç polenleri, hayvan tüyleri ve kokuları gibi alerjik durumlar da astım belirtilerini su yüzüne çıkarmaktadır. Bu etkilerin yanında psikolojik etkiler ve bozukluklar da astım şikâyetlerini artırmaktadır.

Astımlı hastaların hayatları oldukça zordur. Her an astım krizine karşı tetikte olmaktadırlar. Astımlı olan kişilerin evlerinde kesinlikle tüylü evcil hayvanlar olmamalıdır. Kirli kokular, sigara dumanı, parfüm gibi kokular da astımı olumsuz yönde etkilemektedir. Ev odaları sık sık havalandırılmalı ve sık sık evin tozu alınmalıdır. Aynı zamanda nevresim takımları da sık sık kaynar suda yıkanıp güneşte kurutulmalıdır. Bunun yanında bireysel kullanılan havlular ve diğer eşyalar da sık sık yıkanmalıdır.

Astım Tedavisi

Astım tedavisi yaşa göre süresi de değişen bir tedavi olarak karşımıza çıkmaktadır. Astım atakları oldukça önemli olmaktadır. Astım ataklarını durdurmak için verilen ilaçları kullanmak gerekir. Tedavi sürecinde kesinlikle akciğerleri korumak gerekmektedir. Böylece havayolundaki iltihaplanma da yok olmaktadır. Vücudun korunması ve tedavi yöntemleri işe yaramazsa bu gibi durumlarda aşıya da başvurulabilmektedir. Bu aşılar yapılmadan önce vücudun alerjik tepkileri tespit edilmektedir. Ardından aşı yapılmaktadır.

Astım tedavisinde düzenli olarak doktora kontrole gitmek de önemli olmaktadır. Fakat astım hastaları da düzenli ve kontrollü bir hayat yaşadıktan sonra hayatlarında nerdeyse hiçbir engel çıkmamaktadır. Sadece özenli olmaya dikkat edilmelidir.

Astıma İyi Gelen Bitkiler

Astım hastalarına iyi gelen birçok bitki çayı bulunmaktadır. Fakat kullanımlarına dikkat edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Ada çayı, nane çayı, limon-bal çayı, kekik-papatya çayı, kahve-çay-kakao çayı, ısırgan otu çayı astım hastalarına iyi gelen çaylar arasında bulunmaktadır. Bu çaylardan karışık olarak her gün en fazla 3 bardak içilmelidir. Daha fazlasının hem yararı olmamakta hem de mideyi rahatsız etme ihtimali bulunmaktadır.

Bu hastalıkta da bazı batıl tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Örneğin mağarada bulunma bunlardan biridir. Fakat bu tedavi yöntemlerin kısa süreli etkili olsa da asla kalıcı olmamaktadır. Bu yüzden tek çözüm yolu doktor tedavisidir. Yine de tedavisi bulunmayan ve iyileşmeyen alerjik astımlar bulunmaktadır. Bu hastaların hayatları boyunca belirli zamanlarda aşılar vurulması ve belli ilaçları günlük olarak kullanması gerekmektedir. Bunun yanında astımı olumsuz etkileyen etkilerden de hayat boyu uzak durulmalıdır böylece astım hastaları da hayatlarında bir engel olmadan sadece dikkat ederek ve düzenli bir hayat yaratarak yaşayabilmektedirler. Belli zaman aralıklarıyla doktor kontrolünden geçmek de önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Nezle Tedavisi başlıklı makalemizde bitkisel nezle tedavisi, doğal nezle tedavisi ve evde nezle tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 517 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com