Ayranın Faydaları

ayran
Paylaş
 
loading...

Ayranın Faydaları

Ayranda Bulunan Vitaminler

Bilinen en eski içeceklerden biri olan ayran, sağlık açısından da çok önemli bir içecektir. A, C, D, E ve K vitaminleri içeren ayran, ayrıca B6 ve B12 vitaminleri açısından da son derece zengin bir besindir. Organların sağlıklı bir şekilde çalışmasında etkili olan magnezyum, sodyum, selenyum ve manganez sayesinde ayran yararları tartışılmaz hale gelmektedir.

Ayran Yararları

 • Diyet listelerinde ilk sıralarda yer alan ayran, doyurucu özelliğinin yanı sıra yüksek miktardaki vitamin ve mineral bileşenleri sayesinde diğer gıdaların az tüketilmesinden kaynaklanabilecek eksikleri gidermektedir. Ayrıca, mide ve bağırsaklarda besin emilimini azaltarak tokluk hissini de arttırmaktadır.
 • Bütün süt ürünleri gibi ayran da kalsiyum açısından son derece zengindir. Özellikle kemik ve iskelet sağlığı için önemli bir mineral olan kalsiyum ihtiyacı, düzenli ayran tüketilerek giderilebilmektedir. Ayranda bulunan kalsiyum, hücrelerin ve kas sağlığının korunmasında da etkili olmaktadır.
 • Özellikle yaz aylarında çok tüketilen ayran, hararet giderici özellik taşımaktadır. Sindirim sistemi başta olmak üzere bütün vücutta ısının dengelenmesi, ayran yararları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.
 • D, B6 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra demir açısından zengin olmasıyla aneminin engellenmesinde önemli rol oynamaktadır.

  ayran faydaları

  ayran faydaları

 • Riboflavin, hormonların salgılanması ve sindirime yardımcı olan gıdaların enerjiye dönüşmesini sağlamaktadır. Ayran yüksek riboflavin içeriği sayesinde sağlığa olumlu etkilerini arttırmaktır.
 • Antioksidan özelliği ile karaciğer sağlığına da yardımcı olmaktadır.
 • Dünyanın farklı ülkelerinde yapılan çok sayıda araştırma, ayran tüketiminin kolesterolün sağlıklı bir seviyede kalmasına yardımcı olmasının yanı sıra kan basıncının düşmesini sağladığını da göstermektedir.
 • Mide zarının iltihaplanması anlamına gelen gastritten kaynaklanan sorunların giderilmesinde de fayda saplayan ayran özellikle bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin artmasını sağlamaktadır. Ancak aşırı tüketmemeye dikkat edilmelidir.
 • Sulu ve aç karnına da içilebilecek bir içecek olması nedeniyle bağırsak hareketlerinin artmasında ve kabızlığın giderilmesinde son derece etkili olmaktadır.
 • Kasları gevşetici etkisi, ayran yararları arasında uzmanlar tarafından dile getirilenlerden biridir. Yorgunluğu alarak kasların gevşemesini sağlayan ayran, sinir sistemi üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları başlıklı makalemizde antep fıstığı besin değeri, Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir ve antep fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 323 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com