Ayrık Otu

Ayrık otu
Paylaş
 

Ayrık otu

Ülkemizde üç çeşidi bulunan bu bitkinin ailesi buğdaygillere dayanmaktadır. Genellikle dağların ulaşılması zor sarp zirvelerinde ki kayaçlarda bulunur. Nemi ve rüzgarı çok seven yapısı sayesinde yabani bitkiler sınıfının değerli bir ürünü olarak anılır. Tekstilde kullanılır.

Ayrık otu Çeşitleri

Üç çeşidi olmasına rağmen sadece bir tanesi zehirlidir. Ekonomik değere sahip olan ayrıkotu türü ise budur. Domuzayrığı diye bilinen bu zehirli ayrıkotu türü, doğu asya ülkelerinde sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni bizde besin maddesi olarak tüketilmeyen bazı canlı türlerinin (akrep, kertenkele, yılan vs) insanın vücuduna yaptığı olumsuz etkilerden koruması ve kurtarması ile panzehir etkisi sağlamasıdır.

Ayrık otu Kullanılışı

Ülkemizde ise bu bitki toplanarak kurutulur,  gövde kısmı atılır kök kısmının çorbası yapılmaktadır. Aynı zamanda sıcak su içerisine atılarak da içilebilir.

Ayrık otu Faydaları

İdrar söktürücü özelliği de vardır. Alternatif tıp da ise böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardımcı olarak kullanılmaktadır. İyi bir iltihap çözücü olduğundan dolayı, enfeksiyon kapmış sıcak suda demlenmiş kökleri çiğnetilebilir.

Kanda bulunan albümini atar, toksinlerden kurtulmamıza yardımcı olan yapısından dolayı da dikkat çekmektedir.

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar nefrit ve nikriste karşıda oldukça etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bazı bölgelerimizde tohumları satılarak, ticareti yapılmaya çalışılmaktadır, ama oldukça sert iklimde kendiliğinde yetiştiği için yeterli kök uzunluğuna ulaşabildiğine pek rastlanmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Andız Kökü başlıklı makalemizde andız kökü, andız kökünün faydaları ve indiz kökü hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 930 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com