Ayva Faydaları

Ayva Faydaları
Paylaş
 
loading...

Ayva Faydaları

Ayva hem meyvesi, hem de çekirdekleri ve kabuğu ile son derece şifalı olan bir meyvedir. Taze olarak tüketilmesi durumunda daha çok fayda sağlayacaktır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tüketilmektedir. Farklı şekillerde kullanılabilir.

Ayvada Bulunan Vitaminler

Besin kaynağı olmasının yanı sıra A, B ile C vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Mideye iyi gelecek lifleri bulunmaktadır. Bu nedenle ayva faydaları oldukça fazla olan bir besindir. Bünyesinde çinko, selenyum, bakır, potasyum, demir vitaminlerini bulundurur.

Ayva kış ayları besini olmakla birlikte, soğuk algınlığı için sıklıkla tüketilebilir.

Ayva Faydaları

Ayva Faydaları

Ayvanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

  • Bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Gerek kalıtsal, gerekse farklı sebeplerden dolayı oluşan inflamatuvar bağırsak hastalıklarında tedaviye yardımcı olarak kullanılabilmektedir.
  • Ayvanın kilo kontrolünde etkisi büyüktür. Kalori değeri oldukça düşük ve lifli bir besin olması sebebi ile ayva, kilo vermede yardımcı olarak tüketilebilir. Ayvanın lifli olması ve doyurucu özelliklerinin de bulunması, geç acıkmayı sağlayacaktır.
  • Ülser tedavisinde ayvanın etkisi büyüktür. Midesinde ülser hastalığı bulunan kişiler ayva suyu ile rahatlama imkanı bulabilmektedirler. Mideyi kuvvetlendirme özelliğine sahiptir. Lifler de midenin güçlenmesi konusunda fayda sağlamaktadır.
  • İshal, kabızlık ile hamoroide şikayetlerinde fayda sağlamaktadır.
  • Sabah bulantılarında, balla karıştırılan ayvanın tüketilmesi ile ishal, kabızlık ya da bağırsal enfeksiyonları gibi sıkıntıların giderilmesinde son derece fayda sağlamaktadır.
  • Hücreler de tedavi edici özellik sağlar. İçeriğinde ciddi şekilde antioksidan bulunması, yaşlanmanın gecikmesini sağlar. Bunu sağlarken, hücrelerin yoğun bir şekilde yaşlanması ve fonksiyonlarını yitirmesi konusunda bunlara sebep olan faktörleri ortadan kaldırarak sağlamaktadır.

Ayva faydaları oldukça çok olan bir besin olup, tüketilmesinde fayda bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları başlıklı makalemizde antep fıstığı besin değeri, Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir ve antep fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 429 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com