Kiloverdirirmi.Com
Bağırsak Tembelliği Nedir?
27 Temmuz 2018
Admin

Bağırsak Tembelliği Nedir?

Bağırsak Tembelliği Nedir?

Düzenli bir sindirim sistemi her zaman için hayat standartlarınızın yüksek olmasını sağlar. Çünkü sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmaması ciddi hastalıkları da beraberinde getirir. Bu hastalıkların oluşmaması için önlemlerin önceden alınması gerekir. Yani tuvalete çıkamama durumunun sıklıkla yaşanmasını göz ardı etmemek gerekir. Bazen bu durum ciddi hastalıklarında habercisi olabilir. Bu hastalıklar bağırsak sorunlarından başlarken başka hastalık türlerine de kolayca dönüşebilecektir.

Bağırsak Tembelliği

Bağırsak Tembelliği

Kabızlık problemi yaşayan bireylerin hayatları boyunca bu tarz olumsuz durumlar ile yaşamak zorunda olması söz konusu dahi değildir. Bu tarz hastalık konularında bir uzmandan destek almak önemlidir. Tabi ki uzmanın size önereceği beslenme alışkanlıklarını da edinmeniz gerekir.

Bağırsak Tembelliği Problemi

Halk arasında kabızlık olarak bilinen bu hastalık birçok kişinin büyük sorunudur. Bu durumu bir sorun olarak görmeyen kişilerde birçok bağırsak problemi de geçen süre içerisinde kendini göstermeye başlar. Önemsenmeyen bir bağırsak problemi bir süre sonra kronikleşerek bağırsak tembelliğine neden olmaktadır.

Bağırsak Tembelliği

Bağırsak Tembelliği

Gün içinde üçten daha az tuvalete gitme söz konusu ise ve özellikle zorlanarak tuvalet ihtiyacı karşılanıyorsa kabızlıktan söz edilebilir. İlk aşamalarda daha az rahatsız edecek olan bu durum zaman geçtikte daha vahim bir hal alacaktır. Yani böyle durumlarda asla zamanın geçmesini ve durumun kronikleşmesini beklememek gerekir. Önemsediğiniz taktirde böyle bir durumdan kurtulmak fazlası ile kolay olabilir.

Bağırsak Tembelliğini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bağırsak tembellikleri ile baş etmenin en güzel ve sağlıklı yolu beslenme alışkanlıklarına dikkat etmektir. Beslenme alışkanlıkları ile birlikte kabızlık sorunları ortadan kalkacaktır. Bunun için;

  • Yemeklerin öğünlerine dikkat etmek gerekir. Bu öğünlerin zamanında olması bağırsak tembelliklerinin önüne geçecektir. Saatleri takip edilerek beslenmek gerektiğini unutmamak gerekir.
  • Lif alımının artması bağırsak problemlerinin ortadan kalkması için idealdir. Bu nedenle her öğünde salata tüketmek oldukça büyük yararlar sağlar. Özellikle kabızlık sorunu olanlar için lif alımı fazlası ile fayda sağlar.
  • Gün içerisinde su içme oranını arttırmak bağırsak problemlerini ortadan kaldıracaktır. Günde en az 10 bardak su içmek kabızlık için de fazlası ile ideal olur.
  • Sabah uyandığınız zaman ılık olacak şekilde bir bardak su içmek bağırsaklarınızı çalıştıracaktır.
  • Hafta içinde baklagil tüketmek oldukça yararlıdır. Lifli olan bu besinler ile kabızlık sorunu çekmek zorunda kalmayacaksınız.
  • Yemekler bolca çiğnenerek tüketilmelidir. Çünkü çiğnemek sindirimin ilk aşamasıdır.
  • Günlük yürüyüş yapmak kabızlık sorunu için çok yararlı olacaktır. Yürüyüş yaparak bağırsaklarınızı çalıştırmaya başlarsınız.

Kabızlık sorunu yaşamamak ve hayat boyunca bağırsaklarınızı her türlü kronik hastalıktan uzak tutmak için yukarıda yer alan önerilere dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde sürülen bir hayatın içerisinde hem kilo alımı olmaz hem de herhangi bir bağırsak problemi asla yaşanmaz olur.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...

Bir Yorum Bırak

Sitemizdeki bilgiler tedavi amaçlı değildir, lütfen doktorunuza danışın. Yaşanabilecek sağlık sorunlarında sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2017