Baklagiller Kilo Verdirir mi

baklagiller_kilo_verdirir_mi
Paylaş
 

Baklagiller Kilo Verdirir mi? Neredeyse haftada en az 3-4 kez yediğimiz baklagil tarzı nohut, pilav ve mercimek gibi besinler hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiştir. Peki gerek çorbasını gerekse yemeğini severek yediğimiz bu besinler kilo vermemiz de etkin rol alabilir tabii ki. Ancak bu besinlerin kilo verdirmesi için baklagilleri doğru miktarlarda ve doğru öğünlerde tüketmek gerekir.

Baklagiller Kilo Verdirir mi

Baklagiller Kilo Verdirir mi

Baklagiller Kilo Verdirir mi?

Baklagillerin Zayıflamaya Olan Faydaları

Baklagiller protein ve demir açısından zengin olması sebebiyle diyet safhasında kaybedilen protein ve demir ihtiyacınız karşılar ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Aynı zamanda yüksek oranda lif içermesi sebebiyle de uzun süre tok kalmanızı sağlar (baklagillerin tokluk hissini arttırmak isterseniz yanında ya da sonrasında kahve veya ayran içerek tokluk süresini arttırabilirsiniz). Zararlı yağların emilimini azaltan baklagiller bu yağların vücuttan atılmasında etkili olur. Baklagiller bu özelliklerinin yanı sıra kan yağlarındaki dengeyi sağlayarak kötü kolesterolü kontrolü altında tutar. Aynı zamanda az kalori içeren bu yiyecekler aşırıya kaçmadan tüketmeniz durumunda sizlere kilo da aldırmayacaktır. Metabolizmanın hızlanmasını da sağlayan baklagiller daha sağlıklı bir diyet seyri geçirmenize yardımcı olur. Kan şekeriniz kontrol altına alarak daha yavaş yükseltir ve acıkmanın önüne geçer.

Baklagiller Kilo Verdirir mi

Baklagiller Kilo Verdirir mi

Baklagil Tüketirken Bunlara Dikkat

  • Bu besinlerin yemeğini yaparken çok çok az miktarlarda salça ve yağ kullanın. Aksi takdirde kilo verdirmek yerine kilo almanıza sebep olacaktır.
  • Baklagil türlerini gün içerisinde üst üste iki kere tüketmeyin. Bunun yerinde hafta içindeki günlere yaymanız daha sağlıklı olur.
  • Gerek salatalarda olsun gerek yemeklerde olsun günlük 4 yemek kaşığından fazla tüketmemeye özen gösterin.

Baklagiller Nasıl Tüketilmeli

4 yemek kaşığı baklagili haşladıktan sonra salatanızın içine ekleyip yiyebilirsiniz. Bu salatayla tek bir öğününüzü geçirebilirsiniz. Bunun dışında yemeklerinizde kullanabileceğiniz baklagil türlerini çorbalarını yaparak ya da yemeklerini yaparak da tüketebilirsiniz. Ancak bu yemeklerin çok tuzlu ya da çok yağlı olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yazımızda bahsettiğimiz baklagilleri tüketirken aşırıya kaçmamanızı özellikle tavsiye ediyoruz. Çünkü baklagiller öyle besinlerdir ki çizgiyi çok az bile aşsanız kilo almanıza sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kuruyemişler Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde kuruyemiş faydaları, kuruyemiş kilo aldırır mı ve kuruyemiş kilo yapar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 371 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com