Baklagillerin Faydaları Nelerdir?

Baklagillerin Faydaları Nelerdir?
Paylaş
 

Baklagillerin Faydaları Nelerdir?

Özellikle bizim toplumumuzda önemli bir yer tutan ve yemeye doyamadığımız baklagillerin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Neredeyse haftada 2 kere de olsa tükettiğimiz baklagillerin neredeyse her çeşidi ülkemizde yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.  En sık tükettiğimiz baklagil türleri olan nohut, fasulye, mercimek, bezelye ve börülce gibi yiyeceklerin ortak özellikleri ise yapılarında yüksek oranda karbonhidrat ve protein bulundurmalarıdır. Şimdi baklagiller ailesinin bu önemli üyelerini tek tek ele alıp inceleyelim.

Baklagillerin Faydaları

Nohut Faydaları

Kullanım alanı çok geniş olan nohut cilt sağlığını koruyup saçlara iyi gelmektedir.  Bunun yanı sıra içindeki dislipidemi maddesi sayesinde kolesterolü dengeleyip yükselmesini önler. Nohut aynı zamanda kalp sağlığını korumasının yanında bağışıklık sisteminin de güçlendirilmesine yardımcı olur.

Fasulye Faydaları

Özellikle pilavla birlikte tadına doyamayarak yediğimiz kuru fasulyenin içeriğindeki lifler kalın bağırsakta bulunur ve vücuda yararlı olan minerallerin emilmesini sağlar. Fasulye bağırsakları çalıştırarak daha stabil çalışmasını sağlar ve kabız olma riskini en aşağıya indirir. Kalp sağlığına destekleyen fasulye kalp krizine karşı da koruma sağlar.

Mercimek Faydaları

Özellikle kış aylarında çorbası yapılıp yoğun olarak tüketilen mercimek, tam bir protein kaynağıdır. Vücudu zinde tutarak enerji veren mercimek, kan akışını hızlandırmasının yanı sıra vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

Bezelye Faydaları

Tam bir vitamin deposu olan bezelyenin içinde vücuda son derece yararlı olan A, C, E, ve K vitaminleri bulunmaktadır. İçinde bulunduğu bu vitaminler sayesinde vücudu mikroplardan koruyan bezelye, bağırsaklara da iyi gelmektedir.

Börülce Faydaları

B9 vitamini açısından zengin olan börülce bu sayede tüketilen besinlerin daha kolay emilip, bu besinlerden enerji elde edilmesini sağlar.

Baklagiller Zayıflatır Mı?

  • Tam bir vitamin deposu olan baklagiller diyet sayesinde alamadığımız vitaminleri almamızı sağlar.
  • Baklagiller yüksek lif oranları sayesinde tok tutar ve daha fazla yemek yenmesine engel olur.
  • Vücuda giren kötü yağların emilimini azaltan baklagiller böylece fazla yağlı yenmesinin önüne geçer.

Bir önceki yazımız olan Düşük Kalorili Kahvaltı başlıklı makalemizde diyet kahvaltı önerileri, kahvaltı ürünleri kalori miktarı ve Kilo Aldırmayan kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 716 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com