Bal Kilo Aldırır mı?

bal
Paylaş
 

Bal, kalorisi yüksek bir yiyecektir. Sağlık sorunu olmayan insanların kahvaltıda bir iki tatlı kaşığı bal yemeleri faydalıdır.  Kilo fazlası olanlar ve şeker hastalarının bal tüketirken daha dikkatli davranmaları gerekir. Hatta uzmanlar tarafından obezite ve şeker sorunu olanlara bal önerilmiyor. Özellikle balın fazla tüketimi içerdiği yüksek kaloriden dolayı kilo aldıracaktır. Ayrıca günlük hareket aktivitesi düşük insanların da balı fazla tüketmesi kilo almalarına sebep olacaktır.

Bal Nasıl Tüketilmeli?

Bal süte karıştırılarak tüketilebilir. Ekmek üstü bir parça peynir üzerine bal katılarak tüketilebilir. Balın en yaygın kullanılan şekli ekmek üzerine tereyağı ve bal sürülerek tüketilen şekildir. Fakat bu yanlıştır. Ekmek, tereyağı ve bal kalorisi yüksek üç gıda maddesini bir araya getirerek çok fazla kaloriyi birleştirmiş olacağız. Doğru kullanım şekli balı yağlı gıdalar ile değil de protein bazlı gıdalar la birlikte tüketmektir. Sabah kahvaltılarında bal tüketmek günü enerjik geçireceğimizi sağlayacağından, en doğru zamanı seçmiş olacağız. Özellikle kilo problemi olanlar ve şeker hastaları baldan uzak durmalılar.bal

Balın Faydaları

Bal sindirime gerek duymadan kana hızlı bir şekilde karışır. Bu da onu şekerlerden ayırır. Bal eski tarihlerden günümüze şifasıyla nam salmış farklı tedavilerde kullanılmıştır. Özellikle mikroplara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendiren özelliği balın bilinen faydalarındandır. Doğal bir enerji kaynağıdır. Çocuklar gençler yetişkinler yaşlılar günü enerjik geçirmek isteyen herkes sabah kahvaltısında mutlaka bal tüketmeli. Bal öksürüğe iyi geldiği için birçok öksürük ilacının karışımında bal bulunur. Yani bal doğal bir öksürük ilacıdır. Boğazı rahatlatıcı özelliği vardır. Mideyi rahatlatıcı özelliğinden dolayı ülser tedavisinde de kullanılır. Yara ve enfeksiyonların iyileşmesinde de bal çok faydalıdır. Tıbbi olarak bu özelliği kullanılmaktadır. Ağız içi yaralarında da balın iyileştirici özelliği vardır.

Bal Cinsel Gücü Arttırır mı?

Bal çabuk kana karıştığı ve yüksek kalori içerdiğinden insana canlılık verir. Balın afrodizyak cinsel gücü arttırıcı özelliği kanıtlanmamıştır. Halk arasında yaygın olarak cinsel gücü arttırdığı söylenir ama bu verdiği canlılık enerjiden kaynaklanır. Bu yüzden bal cinsel gücü artırır diyemeyiz. Cinsel gücü arttırmak için bolca bal yenilmesi bol kalori ve şeker anlamına geleceği için başka problemlere sebep olabilir. Dikkatli olmak lazım.

Balın Zararları Var mı?

Sağlık insanlara balın bir zararı olmadığı gibi aksine birçok faydası vardır. Zararları, çok fazla tüketildiğinde ve şeker hastaları tükettiğinde ortaya çıkabilir. Günlük çok fazla hareketli olmayan insanlarında az tüketmesi gerekir.

Balı Kimler Tüketmeli, Kimler Tüketmemeli

Balı, şeker ve kilo problemi olmayan herkes tüketebilir. Özellikle sindirim sorunu olmayan doğal, hızlı enerji verici bir madde. Balı çocuklar özellikle tüketmeli. Sabah kahvaltılarınızda mutlaka bal bulundurun. Sadece şeker hastaları ve kilo problemi olanlara bal önerilmiyor.

Bir önceki yazımız olan Brokoli Kilo Verdirir mi? başlıklı makalemizde brokoli corbasi kilo yaparmi, brokoli kilo aldırırmı ve brokoli yemek kilo yaparmi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 1002 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com