Basur Nasıl Geçer ve Neden Oluşur ?

Basur Nasıl Geçer ve Neden Oluşur?
Paylaş
 
loading...

Basur Nasıl Geçer ve Neden Oluşur ?

Basur Nasıl Geçer, basurun tedavi edilmesinde öncelikli kural, her zaman bilimsellikten yana olmaktır. Konuya bu şekilde bir yaklaşım gösterildiğinde en mantıklı çözüm elbette bir uzmandan yardım almak yani doktora gitmektir. Tahminler ile yürümek yanlış bir metot olacağından doktor muayenesi çok önemlidir. Basur için hangi doktora gitmeliyim diye düşünüyorsanız, cevabı kesinlikle Dahiliye bölümüdür. Zaten bu hastalık için farklı bir alternatifte bulunmamaktadır. Özellikle genel cerrahi alanında iyi eğitim almış doktorları tercih etmeniz gerekir.

BASURA NEDEN OLAN UNSURLAR

Basur tedavisinden daha önemli olan bir husus ta, basura neden olan etkenleri öğrenmektir. Eğer bu hastalığa sebep olan faktörleri bilirseniz ve ona göre hayatınızı şekillendirirsiniz, aşağıda anlattığımız sıkıntılı tedavi yöntemlerini uygulamak zorunda kalmazsınız.

Basur neden oluşur sorusunun ilk cevabı, kuşkusuz kabızlık problemleridir. İnsanların kabızlık problemlerini çok fazla dikkate almamaları en büyük sıkıntılardan biridir. Oysaki dolaylı veya doğrudan basur ve buna benzer hastalıkları tetikleyen yegane unsurdur. Bu nedenle kabız olmamaya dikkat etmek ayrıca basur hastalığına yakalanmamak içinde atılan büyük bir adımdır.

Basura sebep olan unsurlardan biride normal doğumlardır. Kadınların normal doğum sonrası yaşadıkları makat kanamaları çok yaygın görülen bir durumdur. Genellikle bu durum iç basurdan kaynaklanır. Ayrıca doğum esnasındaki ıkınmalarda büyük ölçüde basura neden olabilmektedir.

BASUR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bu konuda erken teşhis çok önemlidir. Bunun nedeni hastalığın her aşamada farklılık göstermesi ve yeni oluşan basurların daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ancak ilerleyen basur hastalıklarında cerrahi operasyon gerebiliyor.

Basur tedavisi için erken teşhislerde genellikle krem veya fitil yöntemi uygulanır. Makatta biri dereceden kanama görülmesi durumda hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Sadece beş dakikalık bir lazer tedavisi sayesinde eski sağlığınıza kolayca kavuşmanız mümkün olabilmektedir. Kanama olmaması halinde fitil ve krem gibi ilaçlar ile kısa sürede tedavi edilebilmektedir.

Basur problemi 2. veya 3. dereceye ulaşmışsa, Rubber Band Ligation denilen ve halk arasında lastikle boğma olarak adlandırılan yöntem uygulanır. 4. Derece basur hastalıklarında ise kesinlikle bir cerrahi operasyon gerekmektedir. Bu operasyonlarda da en gelişmiş tıp yöntemlerinden biri olan THD uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 335 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com