Kiloverdirirmi.Com
Basura Ne İyi Gelir?
28 Ekim 2018
Admin

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Sağlığımızın kıymetini genellikle sorun yaşadığımız zaman anlarız. Bu neden ile özellikle sıkıntı yaşamamak adına sağlıklı ve dengeli beslenmeniz önemlidir. Hatta birçok sağlık sorunu da beslenme ve diyetler ile tedavi edilebilir. Bu neden ile hastalıklar yaşanmadan etkin bir kontrol sisteminin belirlenmesinde fayda vardır. Ayrıca sağlık sorunları yaşandığında da yine besin listemizi kontrol ederek, tetikleyicileri kaldırıp, iyileştirici özelliği olan besinleri rahatsızlık türüne göre listenize dahil edebilirsiniz.

Can sıkıcı sağlık sorunların birisi olan Hemoroit halk arasında Basur olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. İç ve dış basur olarak iki bölüme ayrılan bu hastalık, makat bölgesinde oluşan bir damar sorunundan kaynaklanmaktadır. Dış basur genellikle anüs bölgesinin kapanmasını sağlayan damarların altında bulunan alandaki toplardamarların şişmesi ile meydana gelir. İç basur ise yine aynı bölgedeki büzgen kasın üst bölümünde ki toplardamarların genişlemesi ile meydana gelir. Basura Ne İyi Gelir?

Anüste kanama ve şişlik ile baş gösteren bu rahatsızlık, kişinin kabız olması durumunda ciddi acılar çekmesine de neden olur. Bu neden ile sindirimi kolay besinler yemek ve kabızlık sorunu giderilemediği durumlarda ise fitil ya da vazelin kullanımı hastanın rahatlamasını sağlayabilir.

Peki bu damarlar neden genişler?

Uzmanlara göre basurun nedeni çok sayıda bulunuyor. Bunların başında aşırı ayakta durmak, sürekli oturmak, baharatlı şeyler yemek ya da üşütmek, basurun tetikleyicileri arasında yer alan en önemli faktörler.

Özellikle alkol, acı, aşırı baharat tüketimi, hardal ve kahve gibi besinler hemoroit oluşumunu hızlandıran etmenlerin başında geliyor. Doktora müracaat edildiğinde ise genellikle ilk olarak yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi salık veriliyor. Aşırı ayakta bulunulan meslekler, sürekli oturmak, çok fazla yemek yeme ve diğer sağlıksız nedenler basur oluşumunu tetikleyen en büyük etmenler arasında gelmektedir.

Basurdan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Etkin ve sağlıklı bir hayat, sağlıklı ve dengeli beslenme, her konuda olduğu gibi basur tedavisinin de ilk aşamasını oluşturuyor. İleri boyuta gelmemiş olan vakalarda tedavi süreci hızlı olsa da ilerlemiş bazı vakalarda sonuç basur ameliyatı ile sonuçlanabiliyor.

Basura İyi Gelen Besinler Ve Beslenme Şekli Nedir?

Basura Ne İyi Gelir?Öncelikle kronik kabızlık sorununuzu ortadan kaldırmanız gerekiyor. Bunun için kefir, yoğurt, lifli meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar bol miktarda öğünlerde alınmalıdır. Bu şekilde bağırsaklarda daha iyi bir sindirim sağlanarak besinlerin daha hızlı dışkılanması sağlanacaktır. Etkin şekilde beslenmeye dikkat ettiğiniz zorlama olmadığı için basurun da zaman içinde kaybolması beklenmektedir.

Sabahları sindirim sisteminizi daha iyi hale getirmek için aç karına içilecek olan papatya suyu basurlu olan kişilerde çok iyi sonuçların alınmasını sağlayacaktır.

Keçiboynuzu ve ürünlerini düzenli olarak tüketmek basur konusunda atılacak en önemli adımlardan olacaktır.

Bol su içmek, ılık suda oturmak ise yapılacak diğer işlemler arasında yer alıyor.

Havuç yapraklarının ince doğrayarak, kanamış suyun içine koyun. Ardından, bir saat kadar bekleyin ve süzerek bu çayı günde 3 fincan tüketmenizde işe yaratacaktır.

Ayrıca bütün bir kiviyi kabukları ile beraber sirke ile yıkadıktan sonra her gün bir adet tüketebilirsiniz. Yaklaşık 7 günün sonunda iltihabın bedenden atılacaktır. Bu şekilde ciddi bir rahatlama elde edersiniz.

Özellikle geceleri incir, mürdüm eriği ve kayısı tüketimi de sorunların azalmasını sağlar.

Damar büzücü etkisi olan sarı kantaron yağı ise oldukça başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Sabah akşam haricen bu yağı sorunlu bölgede uygulayabilirsiniz.

Basurdan korunmak için neler yapılmalı?

Basura Ne İyi Gelir?İyileşen basura yeniden yakalanmamak ya da basur ile hiç tanışmamak istiyorsanız kesinlikle hareketli birisi olmanız şart. Ayakların üşütülmesi, aşırı soğuk şeyler tüketmek, hızlı yemek yeme ve kilo basurun tetikleyici unsurları arasında gelmektedir. Bu neden ile özellikle kabızlıktan uzak durmaya çalışın. Bol kepekli ve sindirim sistemine karşı etkin olan besinlerden yukarıda bahsetmiştir. Bol miktarda su içmek kesinlikle en önemli konu. Tüm sağlığınız için yapılması gereken ilk şeyin bu olduğunun da altını çizmek isteriz. Özellikle acı ve baharattan uzak durmanız gerekiyor. Baharatlı gıdalar dolaşımda ve sindirim sistemi üzerinde sıkıntılı durumlar yarabilmekte.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Sitemizdeki bilgiler tedavi amaçlı değildir, lütfen doktorunuza danışın. Yaşanabilecek sağlık sorunlarında sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2017