Bebekler İçin İdeal Uyku Planı

Bebekler İçin İdeal Uyku Planı
Paylaş
 
loading...

Bebekler İçin İdeal Uyku Planı

Bebeğinizi uyur pozisyondayken gerektiği şekilde yatırmanız, onun uyku sağlığı ve güvenliği için ayrıca dikkat edilmesi gereken bir konu başlığıdır. Bir bebeğin uyku düzeni, onun normal büyüme seyrini takip edebilmek açısından büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple, bebeklerin ideal uyku planı konusu da ayrıca dikkat gerektirmektedir.

Bebeğimizi ne kadar uyutmalıyız?

Yeni doğmuş bir bebek ortalama olarak günün 17 saatini uyuyarak geçirmektedir. Bunun 8 saati gündüzde, 9 saati ise gecede geçmektedir. Bebek iki aylık olduğunda bu süre 4 saati gündüz, 12 saati gece olmak üzere 16 saate düşmektedir.

Bebeğimizi ne tarafa yatırmalıyız?

Bebeğinizi kusma ihtimaline karşı, ilk üç ay yastık desteğiyle yan yatırmanız gerekmektedir. Bebeğiniz üç aylık olduktan sonra yatağının veya sepetinin ayak ucuna sırt üstü pozisyonda yatırmanız en doğru seçenektir. Bu sayede bebek, battaniye altına kayamayacak ve tehlikeli bir durumdan kaçınılmış olunacaktır. Bebek battaniyesi ise, omuz hizasında yatağın altına sıkıştırılarak bebeğin yüzünü örtmeyecek şekilde kapatılmalıdır. Uyutulduğu odanın sıcaklık derecesi, 18-20 derece düzeyinde tutulmalıdır.

Bebeğimizi nasıl uyutmalıyız?

Çocuğunuzun ileride uyku düzeni problemleri yaşamasını istemiyorsanız bebekken yatağında, kendi kendine uyuma alışkanlığını edinmesini sağlamanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bebekler yeni doğduklarında zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler. Bu sebeple uyku düzenine alıştırmanın en iyi zamanı bu dönemdir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta, bebeğinizin uykuya tam olarak yatağında dalmasını sağlamanızdır. Örneğin, bebeğiniz emzirirken uykuya daldıysa, onu sırtından sıvazlayarak uyandırmalı ve yatağına yatırarak üstünü örttükten sonra uykuya yatağında dalmasını sağlamalısınız. Böylelikle ilerleyen zamanlarda, çocuğunuzun uykusu bölündüğünde sallamaya veya emzirmeye ihtiyaç duymadan yatağında uykuya geçmesine ortam hazırlamış olursunuz. Her ne kadar bu tür kurallara uyulması gerekse de bebeğinizden kokunuzu eksik etmeyin. Anne kokusuyla büyüyen bebek kendine güvenli bir birey olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 243 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com