Bebeklerde Pamukçuk ve Tedavisi

Bebeklerde Pamukçuk ve Tedavisi
Paylaş
 
loading...

Bebeklerde Pamukçuk ve Tedavisi

Herkesin hemen hemen duymuş olduğunuz bebeklerde pamukçuk hastalığı çok sıklıkla görülmektedir. Pamukçuk hastalığını bilmek anne babanın vazifesidir. Bu hastalığı bilmezsek tedavisini de yapamayız. Bebeğinizin davranışlarından pamukçuk olduğunu anlamanız mümkündür. Pamukçuk hastalığı ağızda dilin üzerinde beyaz bir şekilde oluşmaktadır. Bu şekilde bebek emmek de ve biberon alımında zorlanabilir. Dikkat edilmesi gereken konunun bir tanesi de bebeklerde oluşan iştahsızlık ile karıştırılmamalıdır. Bebeklerde pamukçuk geçiren yöntemlerle ilgili araştırırsak bebeğinize gereken yöntemleri uygulamamız mümkündür.

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Geçer?

  • pamukçuk bebeğinizin ağzında dilinin üzerinde beyaz şeklinde oluşan bir enfeksiyona sebep olan bir mantar türüdür. Halk arasında bu hastalık pamukçuk olarak bilinmektedir.
  • bebeğinizin bir şeyler yerken veya içerken ağzında oluşan acıya bu acıdan kaynaklanan huzursuzluk ve ağlamasına sebep olmaktadır.
  • pamukçuğun rengi beyazdır. Dilin üzerinde ağzın üst kısmında tavanında veya yanakların iç kısımlarında da görülmektedir.
  • halk arasında pamukçuğun tedavi edilme yöntemlerinin arasında karbonat gelir. tarifi ise 1 bardağın içerisine 1 çay kaşığı kadar karbonatı yarım bardaktan az bir suyun içerisine eklenir. Bu karışımın içerisine bir temiz pamuk veya steril bir bez yardımıyla batırılıp dilin üzerine bastırmadan pamukçuk üzerine sürülmelidir. Fazla aşırıya kaçmamak şartıyla bu yöntemi en fazla bebeğe 2 veya 3 defa sürülerek geçmesini sağlamaktır. Bu yöntemi uygulamadan önce uzman bir hekim kontrolünde bilgi alarak uygulanması mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 323 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com