Bebeklerde Uyku Düzeni

bebeklerde uyku düzeni
Paylaş
 

Bebeklerde Uyku Düzeni

Anneleri ve öncelikli olarak bebekleri çok rahatsız eden uyku düzeni çok sorun yaratıyor. Şimdi sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Bebek gece uykuya dalamıyor ise bunun nerede ise 100% bebeğin yetersiz veya düzensiz uyumasından kaynaklanıyor demektir. Kendinize de bakarak her gün aynı saatte uyumadığınızı da fark edebilirsiniz bunun bebekler üzerindeki nedeni çok aktif olmaları gelir. Mesela bir gece hareketlisiniz, yerinizde duramıyorsunuz o zaman uykuya dalamazsınız, bebeklerde de böyledir. Hareketli gecelerin ardından uyku iyice düzensiz olmaya başlar peki uyuma sorununu nasıl ortadan kaldırabilirsiniz. Anneler bebeğinin uyku saati aralıklarını bilirler buna bakarak bebeğinizi düzenli olarak uyutun ve huysuzluğu başlamadan uyutmaya çaba göstertin. Bide az uyumaya alışmış olan bebekler sizin uyutmak istediğiniz zamanlarda uykuya dalmayabilir onun için bebeklerinizin uyku düzenlerine de dikkat edin. Tabi bunların yanı sıra bebeğinizin bir hastalığından dolayı uyumayacağını da aklınızdan çıkartmayın. Sağlık açısından yeterli uyku anne ve bebek için oldukça önemlidir.

Bebeğim Sık Sık Uyanıyor

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebekler az uyudukları için gece sık sık uyanır veya gündüz. Düzenli uyuduğu takdirde bebeklerde uyku problemi ortadan kalkacaktır, uyku sürelerini siz bebeğe göre çok iyi düzenlemelisiniz. Çok nadir durumlarda bebeğini emziren anneler kafein içerikli içecekler tükettiğinde bebeklerinde uyku problemleri de görünebilir. Oda koşulları da çok önemlidir, sessiz ve ışık durumu ayarlı bir oda içerisinde bebeğin daha kısa sürede uyuduğu gözlenirken sesin ve ışığın açık olduğu odalar da uyuma sorunları ortaya çıkar.

Bebeğinizin Gece uykusu

İlk olarak 4-6 aylık bebekler gece uyuma problemleri ile karşılaşırlar, prombeli ise gündüzleri sık sık uyutarak gidermeniz gerekir zaten ilk 4 ayda uyuma hormonu çok salgılanmaz. Tabi yetişkinlerin çoğunda görüldüğü üzere gündüz uykusu, uykusuz kalmaya yol açabiliyor. Onun için bebekleri gece besleyin ve altınıda değiştirin eğer mümkün ise tekrar uyutun. 4 Aydan büyük bebeklerde uyku düzeni ayarlandığında gece bebekler saat 6-7 gibi uyuyarak yaklaşık 12 saat uyuyabilirler.

Bebeğin Uykusunu Almadığını Nasıl Anlarız

Çoğu bebek uykusunu almadığı için huysuzluklar yapar, yok yere ağlar prombeli ortadan kaldırmak ise bebeklerin uyku düzenini ayarlayan annelere bağlıdır. Eğer uyku düzenlemesi olmaz ise anneler 24 saat huzursuz, beslenmesini aksatan bebek durumları ile karşı karşıya kalırlar.

Bir önceki yazımız olan Kusarak Zayıflama Zararları başlıklı makalemizde kusarak zayıflama, Kusarak zayıflama nedir ve Kusarak Zayıflama Zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 199 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com