Beslenmenin Önemi

Beslenmenin Önemi, dengeli beslenme, temel besin maddeleri
Paylaş
 
loading...

Beslenmenin Önemi

Vücudumuz biyolojik fabrika misalidir. Çalışması için besinlere ihtiyaç duyar. Bu besinler bir kaç kimsayal işlemden geçtikten sonra vücuda gerekli enerjiyi verir ve çalışmasını sağlar.
Yani beslenme vücudun bütün gereksinimlerini sağlar. Beslenmemizde ki amaç  vücuttaki dengeyi sağlamak ve vücudun ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Temel Besin Maddeleri

Temel besin maddeleri yağ, şeker ve proteinden oluşmaktadır. Şeker; hazır enerji kaynağıdır. Yağlar; yüksek enerji içermekle birlikte hücre yapılarında bulunurlar. Proteinler ise yapı malzemeleridir.
Vücut en büyük gereksinim olarak enerjiye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacınıda vücudun ısı değeri ile alakalıdır. Yaz kış ısı değerini 37 – 38 C de tutmak zorundadır. Bunun içinde büyük enerjiye gereksinimi vardır. Metabolizmanızın çalışmasını vücut enerjisi sağlamaktadır. Tüm organlarınızın doğru ve hatasız bir şekilde bir birleriyle uyum içinde olması enejiye bağlıdır. Örneğin kalp kaslarının kasılıp gevşemesi ve kan pompalaması , Nefes alıp verdiğimizde akciğerlerimizin genişleyip küçülmesi ve bunun gibi daha bir çok organımızın işlevini yaptırmak için enerji gerekmektedir. Bu enerjileri elde etmek için tabiki besin almamız gereklidir. Her besin farklı enerji değerleri taşımaktadır. Eğer çalıştığınız iş ağır bir iş ise daha çabuk açlık hissedersiniz. Bu his enerjiye ihtiyaç duyduğunuzdandır. Ofis ortamında çalıyorsanız veya yaşlılığın vermiş olduğu yorgunlukla metabolizmanız az çalıştığı için daha az enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Ayrıca gelişme ve büyüme dönemleri enerji ihtiyacının maksimum seviyelerde olması gereken zamanlardır. Bu şekilde olan kişiler gereğinden fazla besin tüketir ve kalorisi fazla besinler tüketmeye devam ederlerse vücudun almış olduğu enerji ihtiyacından fazla alınmış olacağından dolayı vücut bu enerjiyi yağ depo edicektir. Bu nedenle kişi hızla kilo almış olacaktır. Bu olay insanlara gereksiz yere fazla kilo taşımak zorunda bırakacaktır . Bunun sonucunda da metabolizmanın daha da yavaşlayacağından dolayı kilo alımı artacak ve çok riskli hastalıklara vucüt davetiye çıkaracaktır. Besinlerin kalori değerleri göz ardı edilmemelidir. Eğer göz ardı edilirse ilerleyen zamanlarda telefisinin bulunmayacağı hastalıklarla karşı karşıya kalma riski artacaktır.Ayrıca kalori dikkat edilmeden alınan besinler beslenme dengesinide bozucaktır.

Dengeli Beslenme

Dengeli bir beslenme şeklinin gerçek amacı kişinin ihtiyacı olan temel besin maddelerini yeterince alınmasını sağlamaktır.Bu maddeler; protein yüzde 15-20, yağ yüzde 25 – 30 ve şekerler ise yüzde 55 – 65 oranında olmalıdır.Ayrıca kişinin kalori ihtiyacı da hesaplanmalıdır. Bu yüzden bir uzman tarafından kişiye özel besin listesi hazırlanmalıdır.
Gıdaların alınma zamanları da sağlıklı beslenmenizi etkilemetedir. Toplam kalori miktarını günde 3 öğün yerine 6 öğüne bölerseni vücudunuza yüklenmemiş olursunuz. Gün içerisinde vücudun enerjiye ihtiyacı olacağından dolayı enerjili besinler günün başında yenmelidir. Gece enerjili besinler yenmemelidir. Çünkü geceleri vücut kendisini tamir etmektedir. Bu yüzden gece enerjili besinler
tüketirseniz sindirim sistemi çalışır. Oysa ki bu sürede vücut kendini tamir etmelidir.
Sadece sağlıklı beslenerek ve rejim yaparak verdiğiniz kilolar, spor ile desteklemez iseniz ileride iki kat fazla olarak size geri dönecektir

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 320 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com