Bezelye Faydaları

Bezelye Faydaları
Paylaş
 
loading...

Bezelye Faydaları

Kendine özel yemeği olan ve aynı zamanda yemeklere ek olarak süsleme amaçlı kullanılan bezelyenin sağlık açısından önemli faydaları bulunuyor. Bezelye; A, K ve C vitaminleri bakımından zengindir. Mineraller açısından da zengindir. Demir, magnezyum gibi önemli mineralleri içermesiyle bazı hastalıklara karşı bezelye tüketimi öneriliyor.

Bezelyenin Faydaları Nelerdir?

Bezelye FaydalarıBağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bezelye içerdiği mineral ve vitaminler sebebiyle vücudu hastalıklara karşı korur. Ayrıca önemli ölçüde antioksidan içerdiğinden bağışıklık sistemini dirençli hâle getirir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasının hastalıklara davetiye çıkarması nedeniyle bezelye faydaları dikkate alınmalıdır.

Bezelye Kilo Aldırır  mı?

Bezelye düşük oranda yağ ve kalori içerir. Bu nedenle kilo aldırmaz. Özellikle sağlıklı beslenmede bezelye tüketimi önerilir.

Hamilelikte Bezelye Tüketimi

Hamile kadınların bezelye tüketimi anne ve bebek sağlığı için önemli görülüyor. Bebek doğduktan sonra da bunun etkileri gözleniyor. Bezelye folik asit bakımından zengin olduğundan anne adaylarına tavsiye edilen besinler arasında yer alıyor.

Bezelye FaydalarıCilt Güzelliği İçin Bezelye

Bezelye faydaları arasında cilt güzelliği de yer alıyor. Bezelye tüketimi cilt sağlığı açısından da önemlidir. Sağlıklı besinler tüketmek cildimize de olumlu etki yapacağından bezelyeyi cilt güzelliği için de tüketebiliriz. Bunun yanında ciltteki kırışıklıkları da önlüyor.

Mide Kanserine Karşı Etkili Bezelye

Bezelye genel olarak mide hastalıklarına iyi gelir. Hafif ve sağlıklı bir gıdadır. Bezelye mide kanserine sebep olan etkenlerle mücadele edecek bir içeriğe sahiptir.

Alzheimer İçin Bezelye

Düzenli olarak bezelye tüketmek alzheimere karşı koruyucu bir etki yapıyor. K vitamini bakımından zengin olan bezelye nörolojik açıdan sağlığa faydalı bir besindir.

Bezelye hangi sağlık sorunlarına iyi gelir?Bezelye Faydaları

  • Zihin güçlendirici ve beyin sağlığı açısından önemlidir.
  • Bezelye suyu ciltteki ölü hücreleri temizler ve cilde canlılık kazandırır.
  • Kalp damar sağlığına iyi gelir.
  • Enerji verici bir etkisi vardır.
  • Kolesterolü dengede tutar.
  • Sindirim sistemi sorunlarını önlediği için kabızlık ve basur gibi sağlık sorunlarını da önlemeye yarar.
  • Kemik sağlığı açısından faydalıdır.
  • Demir içermesi bakımından da kansızlığa iyi gelir.

Genel olarak bezelyenin hem fiziksel hem de nörolojik sağlık sorunlarına iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları başlıklı makalemizde antep fıstığı besin değeri, Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir ve antep fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 302 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com