Böbrek Taşına İyi Gelen Yiyecekler

böbrek taşı
Paylaş
 

İdrar Yolu İltihabı ve Böbrek Taşına İyi Gelen Yiyecekler

Özellikle son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan idrar yolu iltihabı, her 3 kişiden birinden görülmeye başlamıştır. Peki ya nasıl kurtulabiliriz?

İdrar Yolu İltihabı ve Böbrek Taşı Nedenleri

Eğer kendinize iyi bakıyorsanız, fakat yine de bu sağlık gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız bunun birçok nedeni olabilir. Öncelikle çok uzun süre oturur vaziyette mi kalıyorsunuz? Ya da çok uzun süre ayakta mı kalmak zorundasınız? Böyle bir zorunluluğunuz varsa, yer çekiminden dolayı vücudunuzun bazı belirli bölgelerinde, (bunlar çoğu zaman ayaklar ve bacaklar olarak görülür)sıvı birikmesi meydana gelir. Vücudumuz özellikle de sıcak havalarda daha fazla su tutma eğilimi gösterir. Bazı hastalıkların var olması da dolayısıyla ödeme neden olur. Böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, akciğer hastalıkları ödeme neden olan başlıca hastalıklardan sadece birkaçıdır. Ödem nasıl giderilir, diye soracak olursanız; hem diyet hem de yaşam tarzı değişikliğiyle önlenebilir ve tedavi bile edilebilir. Bunlar da işe yaramadığı takdirde idrar çıkışını arttıran maddeler içeren bir reçete yazılabilir.

İdrar Yolu İltihabı ve Böbrek Taşı Sorununa karşı Neler Yapılmalı

Günde en azından 8-10 bardak su içerek vücudun işlevde olmasını sağlayın ve bunun sayesinde idrar çıkışınız da artacaktır. Dondurulmuş ve işlenmiş olan gıdalar sizin idrar çıkışınızı engeller. Ayrıca tuzun da her şey gibi fazlası zararlı. Fastfood veya konserve gibi gıdaların tüketiminde kendinize bir sınır koyun. Hatta hiç tüketmeyin. Özellikle de beyaz ekmek, şeker ve makarnadan uzak durun. Neden derseniz; bunlar işlenmiş besinlerdir ve sizde kabızlığa bile yol açabilir. Yağ tüketirken de zeytinyağı gibi sağlıklı pişirme yağları kullanın. Trans yağ içeren patates kızartması, soğan halkası ve unlu mamullerden uzak durun. Haftanın en azından 3-4 günü sağlığınız da buna müsaitse spor veya egzersiz yapın. B grubu vitaminler olarak da geçen demirden zengin olan besinler tüketin. Su içeriği yüksek olan sebze ve meyve tüketimini arttırmaya çalışın. Özellikle kızılcık idrar yolu enfeksiyonunu önleme açısından önemlidir. Ayrıca kereviz, salatalık ve enginar içeriğinde fazlasıyla su bulundurur. Böbrek taşlarının önlenmesinde fayda sağlayacak besinler; enginar, salatalık, soğandır. Çünkü kükürt ve silisyum açısından da zenginlerdir.

Bir önceki yazımız olan Kabızlık Nasıl Giderilir? başlıklı makalemizde kabızlık, kabızlık çözüm ve kabızlık için hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 259 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com