Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler
Paylaş
 

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler

Boğaz ağrısı günlük hayatı olumsuz etkileyen önemli bir sıkıntıdır. Yutkunduğunuzda veya nefes alırken çeşitli sıkıntılar duymanıza neden olan boğaz ağrısı tedavi edilmezse daha da kötüleşebilmektedir. Boğaz ağrısının nedeni virüsler ve bakteriler olduğundan dolayı bu virüslerin ve bakterilerin yok edilmesi ilk amaçlardan biridir. Boğaz ağrısı bir enfeksiyon olmasından dolayı bulaşıcı olabilmektedir. Bu sebeple kısa zaman içerisinde kimseye zarar vermeden boğaz enfeksiyonunu iyileştirmek önemlidir. Boğaz ağrıları çok rahatsız edicidirler. Ancak zararlı değildirler. En geç bir hafta içerisinde kendi kendine geçmesi mümkündür. Bu aşamada yenilen doğal besinler boğaz ağrısını engelleyebilir. Bu sebeple boğaz ağrısına iyi gelen besinler öğrenilmeli ve biran önce tüketilerek hastalığın yok edilmesi sağlanmalıdır.

Boğaz Ağrısına Hangi Besinler İyi Gelir?

Tuz

Tuz: Tuz boğaz enfeksiyonunu ortadan kaldırmaya yarayan etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bir bardak ılık suyun içerisine çeyrek çay kaşığı tuzu ekleyip eritin. Daha sonra tuzlu su karışımını gargara şeklinde kullanın. Her seferinde yeni bir tuzlu su karışımı hazırlayarak bütün mikropların yok edilmesini sağlayabilirsiniz.

Limon

Limon: Limon mikropların ve bakterilerin yok olmasını sağlayan etken bir maddedir. Bir bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı limon suyunu koyup karıştırmalısınız. Limonun asitli yapısı sayesinde boğazınızın mikroplardan arınması sağlanacaktır.

Adaçayı

Adaçayı: Adaçayı boğaz ağrısına iyi gelen bitkilerin başında gelmektedir. Adaçayı sayesinde boğaz ağrısı hafiflerken burun yollarındaki tıkanıklık giderilir ve bir rahatlama söz konusu olur. 1 çay kaşığı adaçayını sıcak suyun içerisine atarak demlenmesini sağlayın ve süzerek için. Adaçayı kısa süre içerisinde toparlanmanıza yardımcı olacaktır.

Acı Biber

Acı Biber: Acı biber boğaz enfeksiyonlarını iyileştirmede birebirdir. Boğaz ağrısını hafifletmeye yarayan acı biber boğazınızı yakacaktır. Ancak kısa süre içerisinde faydalı olduğunu göreceksiniz. Sıcak suyun içerisine atarak tüketebileceğiniz gibi acı biberi çiğneyerek de tüketebilirsiniz.

Safran

Safran: Safranın antioksidan olmasından dolayı boğaz ağrılarının tedavi yöntemlerinde sık sık kullanıldığı bilinmektedir. Yarım çay kaşığı safranı sıcak suyun içerisine karıştırıp gargara yaptığınızda boğazınızdaki mikrop ve bakterilerden kurtulabilirsiniz. Pek çok hastalığa iyi gelen safran boğaz ağrısı içinde etkili bir yöntemdir.

Buğday Çimi Suyu

Buğday Çimi Suyu: İçerisinde klorofil bulunduran bu besin bakteri gelişimini engelleyerek boğaz enfeksiyonunun geçmesine yardımcı olur.

Karanfil Çayı

Karanfil Çayı: Karanfilin antibakteriyel özelliği sayesinde kısa sürede boğaz ağrınızın geçmesini sağlar. Suyun içerisine 1 çay kaşığı karanfil koyup karıştırın ve gargara yapın. Kısa süre içerisinde boğaz enfeksiyonunuzda iyileşme görebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil Çay: Yeşil çayın doğal bir enfeksiyon önleyici olduğu bilinmektedir. Boğazda oluşan bakterileri öldürmek için yeşil çay demleyip içmeniz yeterli olacaktır.

Karbonat

Karbonat: Karbonat antibakteriyel olması nedeniyle boğazda oluşan bakterilerin temizlenmesine yardım ederken boğazda oluşan tahrişin giderilmesine katkıda bulunur.

Frambuaz Çayı

Frambuaz Çayı: Frambuaz çayı gripten, boğaz enfeksiyonuna ve açık yaralara kadar iyi gelen bir çay olmasından dolayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Frambuaz çayını demleyerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Nar

Nar: Narın birçok hastalığa derman olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Güçlü bir antioksidan olmasından dolayı boğaz ağrısına iyi gelen meyveler arasında ilk sırada yer almaktadır. Boğaz ağrısını hafifletmek için çok etkili olan narın suyunu sıkarak tüketebileceğiniz gibi çayını da demleyip içebilirsiniz.

Zencefil

Zencefil: Zencefil boğaz ağrısına iyi gelen bitkisel çözümlerin başında gelmektedir. Ağrıyı hafifleten zencefil sinüsleri açma özelliğine sahiptir.

Kekik Çayı

Kekik Çayı: Kekik birçok derde deva olması nedeniyle boğaz ağrısında da etkilidir. Kekik çayı demleyip gargara yaparsanız kısa sürede boğaz enfeksiyonunuz geçecektir.

Meyan Kökü Çayı

Meyan Kökü Çayı: Meyan kökü boğaz enfeksiyonunu temizleme özelliğine sahip bir çaydır. Bir fincan suya bir adet meyan kökü parçası yeterlidir. Hamile kadınlar ve tansiyon hastaları için meyan kökü önerilmez.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Besinler

Bal ve Limon Çayı

Bal ve Limon Çayı: Boğaz enfeksiyonunda en çok tercih edilen bitkisel çözümlerin başında gelen bal ve limon çayı boğaz ağrınızı yatıştırmak açısından çok önemlidir.

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi: Elma sirkesini sıcak suyla karıştırıp gargara yapın. Sirkenin etkisiyle boğaz enfeksiyonu nedeniyle oluşan bakterilerden kurtulmanız mümkündür.

Sarımsak

Sarımsak: Sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinmektedir. Sarımsak pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Boğaz enfeksiyonunda sarımsak oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Enfeksiyona neden olan bakteri ve mikroplardan arındıran sarımsak çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Papatya Çayı

Papatya Çayı: Papatya çayı boğazları rahatlatırken uyku etkisi yaratarak dinlemenize katkıda bulunur.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 386 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com