Böğürtlen Faydaları

Böğürtlen Faydaları
Paylaş
 
loading...

Böğürtlen Faydaları

İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan vitamin ve minerallerden oluşan böğürtlen faydaları saymakla bitirilemez. Gülgiller ailesinden bir bitki olan böğürtlenin rengi olgunlaştıkça koyulaşmaktadır. Dikenli bir yapıya sahip olan meyveyi yol kenarlarında ve özellikle otluk alanlarda sıklıkla görebilirsiniz. C vitamini açısından oldukça yoğun olan meyve bu özelliği ile bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini de sağlamaktadır. Mayıs ayında meyve veren bitki ağustos sonuna kadar olgunluk aşamasına erişir. Vücuda zararı olan maddelerin temizlenmesini sağladığı için antioksidan özelliği göstermektedir. Yüksek tansiyon sorunu yaşayanların düzenli kullanım sağlamaları halinde tansiyon sorunundan kurtuldukları gözlemlenmiştir. Mevsim geçişlerinde yaşanan halsizlik ve yorgunluk sorunlarında etkili bir iyileşme sağlanmasına yardımcı olur.Böğürtlen Faydaları

Böğürtlen Neye Yarar?

Ayaklardaki damar sorunlarına karşı etkili bir doğal tedavi sağlayan meyve bu özelliği farklı bir damar sorunu olan hemoroit tedavisinde de etkilidir.

  • Ağız kokularına
  • Diş eti rahatsızlıklarına ve
  • Bademcik iltihaplarının iyileşmesine sağlayan meyve çiğ olarak tüketilebildiği gibi aynı zamanda reçel ve marmelat olarak da hazırlanabilir.

Böğürtlen Nasıl Kullanılır?

Hafif sütlü tatlıların ve pastaların üzerinde peltesi ve tane meyveleri ile dekoratif olarak da kullanılabilen böğürtlen faydalarıile bir ecza deposu özelliği göstermektedir. Yaprakları ezilerek kurutulan bitki yaralar üzerine sarıldığında iyileştirici etki göstermektedir.

Böğürtlen Kilo Verdirir mi?

Tok tutma özelliği ile diyet yapanların listelerine rahatlıkla ekleyebilecekleri bir seçenektir. Bu özelliği ile tatlı krizlerinin giderilmesine de destek vermektedir. Doğadan gelen pek çok bitki de olduğu gibi böğürtlen sayesinde siz de şifayı yanınızda bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Antep Fıstığı Faydaları başlıklı makalemizde antep fıstığı besin değeri, Antep Fıstığı Faydaları Nelerdir ve antep fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 329 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com