Bölgesel Yağlanmaya Neden Olan Besinler

Bölgesel Yağlanmaya Neden Olan Besinler
Paylaş
 
loading...

Bölgesel Yağlanmaya Neden Olan Besinler

Armut tipi dediğimiz yağlanma genelde kadınlarda gözlenir. Genelde karbonhidrat, beyaz un, katı yağlardan oluşan pasta, börek, patates, meyve gibi yiyecekler kalça bölgesine yerleşmektedir. Fast food tarzı yiyecekler alkol tüketimi de bunların arasındadır.

Kalça Ve Karın Bölgesindeki Yağlanmalar

Kalça ve karın bölgesindeki yağlanmalar aslında insanların genetik yapısına göre de değişmektedir. Aslında bir besini yediğinizde direkt kalça bölgesine gidip yapışmıyor ya da yağlanmaya sebep olmuyor. Fakat genetik faktörler kadın erkek olma faktörü bile karın ve kalça bölgesinde yağlanmaya sebep oluyor. Burada genetik etkenlerin yanı sıra hormonlardan da bahsetmemiz gerekir. Kadınlarda 40 yaş sonrası veya menopoz sonrası dönemlerde östrojen hormonu yavaş salgılanır. Bu sebeple de yağlanma artmaktadır. Bir başka etmende kahve ve kafeindir. Sanıldığının dışında yağ yakıcı etki gösterir. Ancak günde iki üç fincanı geçmemelidir. Kahvenin kendisi kalori içermez ancak içerisindeki krema şeker gibi unsurlar kaloriyi arttırmaktadır. Böylelikle de yağlandırmayı arttıracak ve kilo alımına sebep olacaktır. Bu nedenle kahve tüketiminde şeker, süt, krema eklenmemesi bizim için avantajdır. Uzun süre aç kalmamak gerekir. Uzun süre aç kaldıktan sonra hızlı bir şekilde yemek yememek, öğün atlamamak (özellikle kahvaltı) gerekir. Hareketsizlik, yetersiz uyku stres gibi faktörlerde bölgesel yağlanmaya sebep olur. Sıklıkla dışarıda besin tüketmek, paketli ürünlerin tüketimi, pilav, çorba, makarna ve böreğin bir öğünde tüketilmesi bölgesel yağlanmayı arttıran etmenler arasındadır.

Bölgesel Yağlanmaya Çözüm

Peki, nasıl çözeceğiz? Tabi ki en iyi yolu dengeli bir beslenmeden ve gerekli egzersizlerin yapılmasında geçiyor. Dengeli beslenme de dikkat edeceğimiz ise lif oranı yüksek olan uzun süre tok tutabilecek besinlerdir. Günde yarım saat ile 45 dakika arası egzersiz yapabilmek ise yağ yakımına yardımcı olacaktır

Bir önceki yazımız olan Diyet Salatası Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde diyet salatası, diyet salatası malzemeleri ve diyet salatası nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 617 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com