Börülce

Börülce
Paylaş
 
loading...

Börülce

Börülce: Ülkemizin hemen hemen her köşesinde sıklıkla karşımıza çıkan börülce baklagiller familyasına aittir. Çok uzun yıllardan bu yana da tarım ürünü olarak kullanılmaktadır. Ayrıca börülce, çok gelişmiş bir yemek kültürünün de bütünleyici bir öğesi olarak kullanılmaktadır. Yemekler de aynen fasulye ve barbunya gibi kullanıldığı gibi, salata yapımında da kullanılmaktadır.

Pazar hacmi oldukça yüksektir, Doğu Asya ülkelerinde balık salatası yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zaman yüksek besleyici değeri sayesinde balık yemi olarak da kullanılmaktadır. Son yıllarda kana geç karıştığının tespit edilmesi üzerine sabah gevreklerine de katılmaya başlanmıştır.

Güçlü bir köke sahip olması, onu diğer baklagil ailesinden ayırır.Tek yıllık bir bitkidir. Baharın ilk aylarında yaprakları yeşillenmeye başlar. Üç yaprakçıktan oluşan tek parça yaprak şeklini alan bir yapıya sahiptir. Çiçeklerin yapraklarının alt kısımların da yeşermeye başlaması ise kendine has bir görünüm almasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu bitkinin tohumları meyveye renkli halkalar halinde bağlanmıştır. Bu durumdan dolayı diğer ismi olan karnıkara olarak da sıklıkla anılmaktadır. Ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde bulunmakla beraber, sıklıkla Akdeniz ve Ege bölgelerinde gözlemlenir. Çok kolay yetişmeyen yapısı zor şartlara pek fazla dayanıklı olmadığının göstergesidir. Bu sebepten dolayı bulunduğu yerler yumuşak iklime sahip olmalıdır. Bu veriler ışığında en fazla toplandığı bölgenin Adana ve civarı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Avrupa’da iklim koşulları nedeniyle çoğunlukla karşılaşılmaz.

Bir önceki yazımız olan Ayrık Otu başlıklı makalemizde ayrık otu bitkisi, ayrık otu nasıl kullanılır ve ayrık otu nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 371 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com