Kiloverdirirmi.Com
Bronşit Olanlar Bu Yazıyı Mutlaka Okumalı!
2 Mayıs 2018
Admin

Bronşit Olanlar Bu Yazıyı Mutlaka Okumalı!

Bronşit Olanlar Bu Yazıyı Mutlaka Okumalı!

Solunum yollarımız aldığımız nefesin filtrelendiği, oksijenin süzülerek kana aktarıldığı özel bir yapıya sahiptir. Farklı nedenler ile oluşan solunum yolu enfeksiyonları nezle, grip, soğuk algınlığı, astım, bronşit ve zatürree şeklinde aşamalı olarak gözlemlenebilir. Her birinin belirtisi, nedeni ve tedavi yöntemi farklı olan bu solunum yolu rahatsızlıkları hayat kalitenizi bozar, nefes alamaz duruma gelebilirsiniz.

Birçok kişide sıklıkla görülen bronşit, akciğerde bulunan bronşların bakteri ve virüsler nedeni ile tahriş olarak ciddi enfeksiyon kapmalarından oluşmaktadır. Bronşiti tetikleyen sorunların başında; alerjiler, enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve öksürük, atmosfere bağlı değişiklikler, sigara, tozlu ve sisli havalardır.

Ateş, kas ağrıları, burunda tıkanıklık, yorgunluk hali ve balgamlı öksürük, göğüste ağrı ve sıkışmalar ile görülmektedir. Genellikle soğuk algınlıkları ile karıştırılan bu rahatsızlık, genellikle ileri aşamalarda fark edilir. İki ila üç gün sürebilen belirtiler bazen haftalarca geçmeyebilir. Öncelikle ıslak veya kuru bir öksürük ile kendini belli eder. Akciğerlerde biriken mukus, ateş ve boğazda ki ağrılar ile kendini belli etmeye çalışır.

Nefes alıp verirken göğüste ağrı hisse ve genellikle sesli olur. Bu tip belirtilerde doktora müracaat edebilir ya da kendinizi korumaya alarak, farklı gıda takviyeleri ile vücudun direncini yükselterek hastalığı yenebilirsiniz. Akut ve kronik olarak gözlemlenen bronşit türleri kişinin sorunlarını arttıran, yaşam standardını düşüren bir yapıdadır. İlerlemesi durumunda çok ciddi sorunlara neden olabilir.

Bronşit Doğal Tedavi Yöntemleri

İlaçların da ana maddesi olan bitkiler, artık insanların ciddi sağlık sorunlarında da etkili çözümler sunuyor. Organik olan birçok besin farklı özellikleri nedeni ile farklı rahatsızlıklarda etkili bir iyileşme sağlamaktadır. Özellikle bal bronşit rahatsızlıklarında en etkili doğal tedavi maddesi olarak kullanılmalıdır. Bitkilerin özlerinden oluşan bu doğal besin, organik olduğu sürece bedenin en büyük dostudur. Ihlamur, adaçayı gibi sıcak içeceklere bal eklenerek içilmesi ciddi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Bronşite İyi Gelen Bitkiler Besinler

Ayrıca bronşit için doğal tedavi yollarından biri de karabiber, taze zencefil, 1-2 karanfili toz haline getirerek bu karışma yarım çay kaşığı kadar bal ilave edilerek hazırlanacak olan macun, göğsün hızlı şekilde yumuşamasını sağlayacaktır. Özellikle ağrıyan boğaz ve tıkanan göğüs için bir bardak ılık suya birkaç damla limon suyu ve bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek içilirse çok daha rahatlama olacağını göreceksiniz. Bu şekilde boğazınızda ki iltihaplanma da etkisini kıs sürede yitirecektir.

Bronşite İyi Gelen Bitkiler Besinler

Farklı bir doğal yöntem ise kekik yağıdır. Özellikle bronşit ve soğuk algınlığında etkili olan kekik yağını günde birkaç kez dilaltına damlatarak kullanabilirsiniz. Gün içinde birkaç kez tuzlu su ile gargara yapılması da rahatlama ve mikropların ölmesinde etkili olacaktır. Zencefil bronşit için harika bir savaşçıdır. İltihap söktürücü özelliği olan bu bitki, bronş tüplerinin de temizlenmesini sağlar. Birer çay kaşığı zencefil, biber ve karanfilden elde edeceğiniz karışımı bir bardak sıcak suya ilave edin. Bal ve süt ilavesi ile tadını yumuşatabilirsiniz. Karıştırarak iyice özleşmesini sağladıktan sonra yavaş şekilde tüketebilirsiniz. Kuru zencefil, karanfil ve tarçını da toz haline getirdikten sonra bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı bu karışımdan ilave ederek karıştırıp tüketebilirsiniz.

C vitamini bakımından zengin olan portakal bronşit tedavisinde de etkili bir maddedir. Bu neden ile bronşit ve diğer soğuk algınlıklarında bol miktarda portakal suyu tüketilmelidir. Ayrıca portakal suyu ile birlikte badem tüketirseniz boğaz ağrılarınızın da daha azaldığını fark edeceksiniz.

Zerdeçal ise bilinen en iyi bronşit öksürüğü tedavi yöntemlerindendir. İçeriğinde ki maddelerden dolayı, iltihap söktürücü olarak kullanılır. Süt ile karıştırarak günde en az bir bardak içilesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Sitemizdeki bilgiler tedavi amaçlı değildir, lütfen doktorunuza danışın. Yaşanabilecek sağlık sorunlarında sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2017