Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı
Paylaş
 

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun tıkanıklığı; burundan hava akımının kesilmesi ya da havanın tıkanması olayıdır. Normal olarak kişi burnundan nefes alır, ciğerlere ulaştıktan sonra da ağzından nefesi verir. İşte bu hava akımının herhangi bir nedenle engellenmesiyle burun tıkanıklığı oluşur. Burun, çektiği havayı ısıtır ve % 20 oranında nemlendirerek akciğerler gönderir. Bunun sebebi soğuk ve kuru havanın akciğerlere zarar vermesini önlemek.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığında kişiler genellikle ağızdan nefes alırlar. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Çünkü ağızdan geçen hava bu şekilde rutubetlendirilmez, nemlenmez, ısıtılmaz. İşte bizim yumuşak olmayan sert dediğimiz bir hava şeklinde akciğeri alınır ise 2  soruna yol açar. Bir tanesi ağız sorunlarından faranjite kadar uzanan problemler alt çene bozuklukları akciğerlerde ise ciddi bir enfeksiyon riskine sebebiyet verir. Bu sorunlar sadece burundan geçmesi gereken havanın ağızdan geçmesi yüzünden oluşur. Ayrıca burun tıkanıklığına sebep olan  hastalıklarında yol açtığı bir takım problemler vardır.

Enfeksiyonun iltihabın ortaya çıkması genize ve boğaza akarak o bölgede kaşıntıya sebebiyet vermesi gibi. Çocuklarda burun tıkanıklığı alerjik sebeplerden kaynaklanıyor ise eğer mevsimsel olarak burun tıkanıklığı artıp azalıyor ise mesela ilkbaharda çok artıyor ise genelde polen alerjisi olabilir. Polen alerjisi burun tıkanıklığına neden olur. Biz buna alerjik rinit diyoruz. Bu gibi durumlarda burun spreyi kullanılabilir. Ancak 4 günü geçmemesi gerekmektedir. 4 günü geçen süreler de artık ilaçta burun tıkanıklığına sebebiyet verir.

Doktorlar 4 günü geçen ve iltihaplı olan burun tıkanıklıklarında antibiyotik tedavisi önermektedirler. Ama en önemlisi burun damlalarının çok fazla kullanılmaması. Rahatsızlığın tedavisinde etkili olan bitkisel tedavi yöntemleri:

Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Nane

Nane tıpkı çay gibi kaynatılarak günde 3 kez içilir.

Çörek otu

Çörek otu bir güzel kaynatılır ve yaklaşık 25 dereceye kadar soğutulur sonra bu su burundan çekilir. Ayrıca çörek otunu sirke ile bekletip fazla olucak şekilde buruna çekilmesi de faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Nezle Tedavisi başlıklı makalemizde bitkisel nezle tedavisi, doğal nezle tedavisi ve evde nezle tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 502 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Zeynep dedi ki:

    tuzlu su iş görür doğal yöntem 🙂

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com