Çay Kilo Aldırır mı?

Çayın Faydaları
Paylaş
 

Çay Kilo Aldırır mı?

Çayın saça faydası

Çayın saça faydalı olduğu halk arasında oldukça yaygın bilinen bilgiler arasında yer almaktadır. Bu konuda özellikle siyah çay faydalı olmaktadır. Siyah çayın yanı sıra yeşil çay da birçok derde çare sunmaktadır. Eğer saçların hacimli ve parlak görünmesi isteniyorsa bunun için saçları çayla yıkamak fayda sağlamaktadır. Saçların mat görünümü çay bakımı sayesinde ortadan kaybolmaktadır. Çay pek çok insanın ortak sorunlarından biri olan saç dökülmelerine karşı da etkilidir. Bunun yanı sıra saçların kolay şekil almasını isteyen kişilere de çay ile bakım yapmaları önerilmektedir.

Çayın göze faydası

Göz sağlığı açısından çayın birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle göz pansumanı yapmak için kimyasal maddeler içeren kozmetik ürünlerinin yerine demli bir çay yardımı ile göze pansuman yapmak önerilmektedir. Göze çay pansumanının herhangi bir zararı bulunmadığından dolay haftada yaklaşık üç kez uygulamak fayda sağlamaktadır. Bu işlem için siyah çay kullanılması gerekmektedir. Göz yorgunluğunu gidermek için de çay oldukça etkili bir ilaçtır. Ayrıca gözde oluşan kızarıklıkları ortadan kaldırmak da çay pansumanı ile mümkün hale gelmektedir.

Çayın kansere faydası

Çayın FaydalarıBazı insanlar çayın kansere neden olduğu yönünde bir inanışa sahiptir. Ancak yapılan araştırmalar bu inanışın tam tersini ortaya koymaktadır. Buna göre çayın içerisinde bulunan bazı maddelerin kanseri önleyici nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Sebze ve meyve ile kıyaslandığında çay antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu durum özellikle yeşil çay için geçerlidir ve günde bir bardak içilen yeşil çay prostat, mide ve akciğer kanserlerine yakalanma ihtimalini azaltmaya yardımcı olmaktadır.  Çay kanserli hücrelerin büyümesine engel olabilen bir özelliğe sahip olduğundan dolayı kansere karşı uygulanabilecek doğal yöntemler arasında sayılmaktadır.

Çay kaç kaloridir?

Çayın kaç kalori olduğu türüne ve içerisine katılan maddelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Buna göre şekersiz çay içenler şanslı konumda olmaktadır. Çünkü şekersiz çayda hiç kalori bulunmamaktadır. Dolayısıyla kilo kontrolü sağlamaya çalışan kişilerin şekersiz çay içmeleri tavsiye edilmektedir. Çayı şekerli içen kişiler için ise durum daha farklı olmaktadır. Bir tane küp şeker yaklaşık yirmi kaloriye denk gelmektedir. Şekerli çayın kalorisini içerisine atılan küp şeker üzerinden hesaplamak mümkün olmaktadır.

Çay kilo yapar mı?

Çayın FaydalarıMillet olarak çay genellikle sık tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Bu nedenle çay kilo aldırır mı sorusu merak konusu olabilmektedir. Çaya kalori açısından bakıldığında kalori açısından fakirdir. Dolayısıyla sade şekersiz çayın kilo yönünden herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çayın kilo yapıcı etkisi içerisine sonradan dâhil edilen maddeler ile ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla aşırı miktarda tüketilen şekersiz çay kilo aldırıcı bir etki meydana getirebilmektedir. Buna göre şekersiz içilen çay kilo açısından herhangi bir olumsuz durum teşkil etmezken şekerli içilen çay kilo almaya yol açabilmektedir. Bu etkiyi ortadan kaldırmak için çayı şekersiz içmeye özen göstermek gerekmektedir.

Çay Faydaları

Her çay çeşidinin birbirinden farklı faydaları bulunmaktadır. Buna göre siyah ve yeşil çay bazı kanser türlerine karşı koruyucu etki yaratmaktadır. İçerisinde bulunan florür sayesinde çayın dişleri koruyucu özelliği vardır. Çayın diğer bir özelliği ise bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinin bulunmasıdır. Çayın diğer faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır: ishali durdurmak için etkilidir, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır, vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarının karşılanmasını sağlamaktadır, böbrekler üzerinde de etkili olmakta ve düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Görüldüğü üzere çayın birçok derde çaresi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hurma Kilo Aldırır mı? başlıklı makalemizde Hurma Kilo Aldırır mı, Hurma kilo verdirir mi ve Hurma zayıflatır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 1030 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com