Çayın Faydaları Zararları Nelerdir?

Çayın Faydaları Zararları Nelerdir?
Paylaş
 
loading...

Çayın Faydaları Zararları Nelerdir?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan çay günün neredeyse her zamanında tüketilen bir besin haline gelmiştir. Pek çok türü olan çayın ülkemizde en çok tüketilen hali siyah çaydır. Özellikle Rize bölgesinde yoğun olarak tarımı yapılan siyah çay ülkemizde bir kültür haline gelmiştir ve bolca tüketilmektedir. Bu makalemizde de size siyah çaydan bahsedeceğiz.

Çayın hangi şekli veya türü olursa olsun kalori oranı sıfıra yakındır. Tabii bu çayın sade halidir. Eğer çaya şeker atılırsa kalori oranı da artacaktır. Çayda bulunan minerallerin suya geçme oranı demlenme süresi uzadıkça artar. Yani çayı ne kadar çok demlerseniz içindeki organik asitlerden ve minerallerden daha çok yararlanabilirsiniz.

Çayın Faydaları

  • Çayın içerisinde bulunan polifenol adlı madde kanserli hücrelerle savaşarak kanserin geçmesine yardımcı olur.
  • Çay içerisinde yüksek oranda antioksidan içerir. Bu sayede vücuttaki zararlı maddelerin daha kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar.
  • Hollandalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre gün içerisinde 2-3 bardak çay tüketmek kalp krizi riskini yarı yarıya azaltmaktadır.
  • Siyah çay aşırıya kaçılmamak şartıyla yeterli miktarda tüketilirse ağız içinde plak oluşumunu engeller ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur.
  • İçerisindeki kafein oranı sayesinde vücuda enerji verir.
  • Aynı kafein beyni daha canlı tutar ve konsantrasyonu arttırır.

Çay Zayıflatır mı?

Çay hazır içeceklere oranla daha az kalori içermesinden dolayı kilo aldırmaz. Aynı zamanda bel bölgesindeki yağların eritilmesine yardımcı olur.

Çayın Zararları

Aşırı çay tüketimi içindeki kafein oranı sebebiyle uykusuzluğa sebep olur. Yine yüksek oranda çay tüketimi dişlerin daha çabuk sararmasına sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Leblebi ile Zayıflama başlıklı makalemizde Beyaz leblebi diyeti, Beyaz Leblebi kilo verdirir mi ve Leblebi nasıl tok tutar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 579 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com