Çayır Düğmesinin Faydaları

Çayır Düğmesinin Faydaları
Paylaş
 
loading...

ÇAYIR DÜĞMESİNİN FAYDALARI

Çayır düğmesi tarımı ilk olarak 16 yüzyılda Avrupa’da yapılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise Avrupa, Asya ve Amerika kıtaları başta olmak üzere hemen hemen her yerde yetişmektedir. Kuraklık ve hastalıklara karşı kendini koruyabilen, güçlü bir bitki olan çayır düğmesi daha çok ormanlık ve sulak alanlarda yetişmektedir.

Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır?

Çayır düğmesinin topraktan ilk çıkarılmış haliyle köklerinin suyunu çıkarıp gargara yapabilirsiniz. Aynı zamanda birçok bitkisel ürün gibi çayır düğmesinin de yapraklarını kurutup bir miktar suda kaynatıp demlendirdikten sonra suyunu süzüp içebilirsiniz. Bunların yanı sıra çayır düğmesinin neredeyse bütün kısımları ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

Çayır düğmesi üniversitelerde yapılan araştırmalara göre 2.sınıf şifalı bitkidir. Çayır düğmesinin içinde C vitamini ve vücuda yararlı olan çeşitli asitler bulunmaktadır.

Çayır Düğmesinin Faydaları

  • Çayır düğmesi özellikle kana ve bağırsaklara çok iyi gelmektedir. İshale karşı çok etkili bir bitki olan çayır düğmesi aynı zamanda kanamanın durdurulması için kanın pıhtılaşmasına katkı sağlamaktadır.
  • Diş eti iltihaplarına da iyi gelen çayır düğmesi menopoza da iyi gelmektedir.
  • Çayır düğmesi sindirimi kolaylaştırarak metabolizmanın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
  • Yara ve yanıklara uygulanması durumunda kısa zamanda iyileşme sağlar.
  • Kilo almak isteyenler için iştah açıcı özelliği de vardır.
  • Çayır düğmesi bunların yanı sıra gaz ve idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır.

Çayır düğmesinin şu ana kadar tespit edilmiş bir yan etkisi yoktur.

Bir önceki yazımız olan Çitlembiğin Faydaları başlıklı makalemizde Çitlembiğin Faydaları Nelerdir, Çitlembik Faydaları ve Çitlembik nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 602 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com