Chai Çayının Faydaları

Chai Çayının Faydaları
Paylaş
 
loading...

Chai Çayının Faydaları

İçerisinde yer alan baharatlardan dolayı bir hayli ilgi gören çaylardan birisi de chaidir. Hindistan’ a özgü olmasının yanı sıra Avrupa ülkeleri ve ABD üzerinden de ciddi bir şekilde tüketildiğini söylemeliyiz. Siyah çayın yanı sıra baharatların sentezi ile oluştuğu biliniyor. Chai çayının faydalarını oluşturanlar ise genel anlamda içersinde ki baharatlardır. Tadından dolayı kişilerin şeker ile tükettiklerini görüyoruz. Ancak bal ile sentez edilmesi daha fazla faydalı olmasını sağlayacaktır. Süt, tarçın ve zencefil gibi niteliklere sahiptir. Biber ile kakule dahi bulunuyor. Karanfil ve siyah çayın da birleşmesi halinde bu farklı içeçecek meydana geliyor. Henüz ülkemizde yaygın olmasa da faydalarının bir hayli fazla olduğunu göreceksiniz. Karşınıza çıkacak olan bu yararları ise;

Chai Çayının Yararları

  • Soğuk algınlığı dönemlerinde boğazların rahatlaması için faydalı olacaktır.
  • Antioksidan niteliklerinden dolayı hastalık dönemlerinde ateşin düşmesine de etkilidir.
  • Mide asidini çözdüğü için sindirim sorunlarında da etkili oluyor.
  • Bağışıklık sisteminin daha güçlü olması adına da çayın tüketimlerine yer vermek gerekiyor.

Chai Çayının Faydalarıİltihap sorunlarına yönelikte tavsiye edildiğini belirtmeliyiz. İltihapların dışarı atılmasında ve ortadan kalkmasında bir hayli faydalı olacağı açıktır. Nitekim anti – inflamatuar değerlerine de sahip olduğu biliniyor. Zararlı bakterilerle de savaşan bir etkiye yer veriliyor. Grip gibi hastalıkların önüne geçmek için de tüketimlerinin önemli olduğunu bilmelisiniz. Çoğu sağlık sorununa iyi gelmesinden dolayı yurtdışında ilgi gördüğü açıktır. Ülkemizde ise bu anlamda daha çok ıhlamur ya da papatya çaylarına yer verildiğini görüyoruz.

Chai Çayı Cilde İyi Geliyor

Başta çayın toksin giderici etkisinden söz etmek gerekiyor. Vücuda zararlı etkisi bulunan bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Cilt temizliği açısından da etkili değerlere sahiptir. Bu yüzden de cilde iyi gelen çaylar arasında olduğunu söylemeliyiz. Stresin azalmasına bağlı olarak da ciltte oluşan sivilce oluşumları yok olacaktır. Sinir sisteminden dolayı ciltte bir takım sivilce ve yara oluşumları meydana gelebilir. Önüne geçmek adına bu çaydan tüketebilirsiniz. Daha sağlıklı bir cilde sahip olmak adına düzenli olarak tüketilmesi faydalı olacaktır. Chai çayının faydalarını görmek için demlerken de dikkatli olmalısınız. Süt, siyah çaylar ve baharatlar ile hazırlamanız söz konusudur.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 364 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com