Kiloverdirirmi.Com
Çiğdemin Faydaları
11 Kasım 2017
Admin

Çiğdemin Faydaları

ÇİĞDEM NEYE İYİ GELİR?

Zehirli bir bitki olan çiğdemin çiçekleri mavi, sarı ve pembe renklerde açmaktadır. Bu sayede evlerde veya bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. Mahmur çiçeği olarak da bilinen çiğdemin, sağlık açısından en çok kullanılanı sonbahar aylarında çıkan çiğdemdir. Daha çok kır bölgelerinde yetişen çiğdem ülkemizin kırsal olan hemen hemen her bölgesinde yetişmektedir.

Bitkinin tohumlarında sabit yağ ve sakaroz bulunmaktadır. Çiğdemin yumru bölümünde ise nişasta ve yağ bulunmaktadır.

Çiğdemin Kullanımı

Çiğdemin kök kısmını bitkisinden ayırıp ince ince dilimledikten sonra, yaklaşık 25-30 gram kadarını 1,5 litre su bardağında 2 gün boyunca kaynatın. İki gün sonra elde ettiğiniz şurubu, günde 3 kez yarım çay kaşığı şeklinde tüketebilirsiniz. Çiğdem çiçeklerinin güneşte kurutulmuş halini 1 bardak suyla yaklaşık 15-20 dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlendirip çayını da tüketebilirsiniz.

Çiğdemin Faydaları

  • Kabızlık problemi çekenler için özellikle önerilen şifalı bitkiler arasında olan çiğdem bağırsakların çalışma hızını arttırır.
  • İdrar söktürücü etkisi sayesinde idrar yollarını temizler ve temiz olmayan idrarın vücuttan atılmasını sağlar.
  • Soğuk algınlığı veya gribe eşlik eden balgama çok iyi gelmektedir. Çiğdem bu tip hastaların daha kolay öksürmelerini sağlayarak balgamın sökülmesini sağlar.
  • Gut hastalığı sebepli ağrıların dinmesini sağlar.
  • Romatizmadan kaynaklı ağrıların geçmesini sağlar.

Çiğdemin Zararları

Çiğdem zehirli bir bitki olması sebebiyle, hazırlanılırken son derece dikkatli olunmalıdır ve kullanılmadan önce de mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çitlembiğin Faydaları başlıklı makalemizde Çitlembiğin Faydaları Nelerdir, Çitlembik Faydaları ve Çitlembik nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Sitemizdeki bilgiler tedavi amaçlı değildir, lütfen doktorunuza danışın. Yaşanabilecek sağlık sorunlarında sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2017