Cildimizin 7 temel düşmanı

Cildimizin 7 temel düşmanı
Paylaş
 

Cildimizin 7 temel düşmanı

Sabah kalkıp aynaya baktığınız da çizgileri derinleşmiş, yorgun görünen hatta sivilceli bir yüzle mi karşılaşıyorsunuz.  Bu her ne kadar bilincinde olmasanız da güne kötü başlamanıza neden olacaktır. Peki cildinizin böyle görünmesinin nedenleri nedir hiç araştırdınız ve çözüm aradınız mı. İşte cildinize düşman 7 etken.

Sigara ve içkinin cilde zararları

Bu makaleyi okumasanız da sigara ve içkinin bünyeye zararının farkındasınızdır. Sigara ve içki vücudu zehirleyerek tüm güzelliğini, parlaklığını ve canlılığını alır, geriye ise size pörsümüş bir cilt bırakır. Sigara ayrıca ağız çevresinde ki çizgilerin derinleşmesine neden olur.

Yetersiz uykunun cilde verdiği zararlar

Geç yatılmış bir gecenin izlerini ertesi gün yüzünüzde belirgin bir şekilde görebilirsiniz. Eğer sizde elinizde olmadan yeteri kadar uyuyamıyorsanız ve bu durum için yapacak birşeyiniz yoksa, uyandığınız da kan dolaşımınızı normale çevirmek için yüzünüze soğuk su çarpabilirsiniz. Ayrıca uykusuzluğun neden olduğu çizgileri kapatmak için ince bir tabaka halinde nemlendirici sürerek cildinize yedirebilirsiniz.

Makyajı temizlemeden yatmak cildinizi daha erken yaşlandırır

Makyaj cildinizin nefes almasını engeller. Nefes alamayan ciltte ki toksinler dışarı atılamayacağı için cildinizin daha erken yaşlanmasına ve çizgilerin daha belirginleşmesine neden olur. Kesinlikle gün içinde uyguladığınız makyajınızı yatmakdan önce temizleyin. Eğer mümkünse yatmayı beklemeden temizleyin ki cildinizin dinlenme süresi dahada artsın.

Cildinizde sivilce varsa kesinlikle oynamayın

Sivilcelerden kurtulmak için kesinlikle onları koparmayın. Sivilceyi kopardığınız da sayısının artmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca enfeksiyon kapma riski olduğundan dolayı eğer sivilcenizi koparmış iseniz derhal antiseptik merhem kullanın.

Yüzünüzü ovalamayın veya aşırı derecede fırçalamayın

Bakım sırasında bile cildinize nazik davranmalısınız. Siz bunun farkında olmasanız da temizlik adı altında cildinize sert davrandığınız da bu sizi daha güzel veya daha bakımlı bir cilde kavuşturmaz aksine cildinizde ki çizgilerin derinliğini arttırabilir.

Cildinizi fazla sıcak su ile yıkamayın

Aşırı sıcak su cildi kurutur ve dokuları zedeler bunu kesinlikle unutmayın. Duşta bile kullandığınız suyun sıcaklığına dikkat edin. Mümkün olduğunca ılık su ile yıkanmaya özen gösterin.

Yanlış beslenmenin cilt üzerinde ki etkisi

Eğer ne yediğinize dikkat etmiyorsanız bilmelisiniz ki cildiniz deriyi koruyucu yaşamsal maddeleri alamıyor olabilir. Hazır yiyecekler, aşırı kalori ve yağlı yiyecekler cildinizi de zarar verir.

Bir önceki yazımız olan Cilt Lekeleriniz Varsa İşte Size Birkaç İpucu başlıklı makalemizde Cilt lekeleri için çözüm önerileri, cilt lekeleri tedavi ve cilt lekesi nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 683 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Aylin dedi ki:

  Cilt bakımı için doğal kürler hazırlanabilir.

 2. seçil dedi ki:

  cildimizin nem dengesine dikkat etmeliyiz.

 3. Yasemin Elek dedi ki:

  günümüz kozmetik ürünlerinin çoğu cilde düşman, günü kurtarmak adına cildimize sürdüğümüz çoğu ürün kalıcı hasarlara neden oluyor.

 4. Feriha dedi ki:

  susuzluk en büyük düşman…

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com