Çilek Zayıflatır mı?

Çilek Zayıflatır mı?
Paylaş
 
loading...

ÇİLEK KİLO VERDİRİR Mİ?

Yaz mevsimini bayağı bir geride bıraktığımız şu günlerde karpuzu, kavunu, kirazı ve yazın bize verdiği birçok meyveyi şimdiden özlemeye başladığımızı söyleyebiliriz. Bu meyvelerden birisi de gerek tadıyla gerek besleyiciliği ve kokusuyla gönlümüzde taht kuran çilektir. Lezzetli, tatlı bir tadı olan çilek, toprakta yetişen bir meyve türüdür.

Çileğin pek çok kullanım alanı vardır. Bunlardan bir tanesi ve en çok tercih edileni de meyve olarak tüketilmesidir. Çilek bunun yanında reçel olarak kullanılmasıyla beraber pastalarda ve keklerde de kullanılmaktadır. İlaç yapımında da kullanılan çileğin besin içeriği de son derece zengindir. B, C, ve K vitaminleri açısından zengin olan çilek aynı zamanda bol miktarda fosfor ve demiri de içinde barındırmaktadır.

Çileğin Faydaları

  • Çileğin sağladığı en önemli faydalardan biri cilt sağlığıdır. Çileğin içerisindeki C vitamini ve antioksidanlar ciltteki ölü hücrelere, sivilcelere, kabarcıklara ve yağlanmalara son derece iyi gelmektedir.
  • Çilek içindeki C vitamini sayesinde günlük C vitamini ihtiyacınızı tamamiyle karşılamaktadır. Çilek bu içeriği sayesinde enfeksiyon ve virüslere karşı son derece etkilidir.
  • İspanya’da yapılan bir araştırmaya katılan 23 insan üzerinde yapılan incelemeler sonucunda çileğin kolesterolü %9 oranında düşürdüğü saptanmıştır.
  • Çilek içindeki antioksidanlar sayesinde vücudu hastalıklara karşı korur, alzheimer riskini azaltır ve vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atar.
  • Çilek aynı zamanda serbest radikalleri yok eder ve kansere karşı da koruma sağlar.

Çileğin Zararları

Çilek gereğinden fazla tüketilmediği sürece vücuda herhangi bir zarar vermez. Eğer gereğinden fazla tüketilirse içindeki oksalat adlı madde sebebiyle böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Çilek Zayıflatır Mı?

Çilek içerisinde lif bulunduran her besin gibi tok tutmaya ve sindirimi hızlandırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda içindeki adiponektin ve leptin hormonları sayesinde de yağların yakımını hızlandırır.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Leblebi ile Zayıflama başlıklı makalemizde Beyaz leblebi diyeti, Beyaz Leblebi kilo verdirir mi ve Leblebi nasıl tok tutar hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 592 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com