Cinsel Birliktelik İçin İdeal Zaman

Cinsel Birliktelik İçin İdeal Zaman
Paylaş
 
loading...

Cinsel Birliktelik İçin İdeal Zaman

İnsan doğal döngüsünün içerisinde, doğar, büyür ve gelişir. Bu döngü bebeklikten çocukluğa geçiş, çocukluktan gençliğe , gençlikten yetişkinliğe, yetişkinlikten olgunluk ve oradan da yaşlılığa geçiş şeklinde sıralanabilir. Evrelerden en önemli olan konu başlıklarından biriside kişinin benliğinin oluşmaya başladığı cinsel doygunluk vaktidir. Bundan sonra atacağı adımlarda kendisini bir takım sorumluluklar beklemeye başlamaktadır.

İlk Cinsel Birleşmenin Önemi

Kızlar içinde, erkekler içinde ilk birleşme hayatlarında bir dönüm noktasıdır ve geri kalan hayatlarındaki cinsel yaşamlarında temel taşı oluşturmaktadır. Bu sebeple, ilk birleşme konusunda doğru karar almak, kişinin geleceği açısından önemli bir adımdır. Bu ilk adımın, doğru yer ve zamanda ahlaki ölçülerde doğru kişiyle yapıldığından emin olarak atılması için, üzerinde çok düşünülmesi gereken bir sürece ihtiyacı vardır.

İlk Cinsel İlişki Kaç Yaşında Olmalı?

Fiziksel olarak, özellikle bayanlarda sağlıklı gelişimini tamamladıktan sonra, bu karar üzerinde düşünülmelidir. Kızlarda erken yaşta cinsel ilişki yaşanması, cinsel organda sakıncalı tahribatlar yaratabilir. Bu sebeple cinsel birleşmede alt sınır 18-20 yaş aralığı şeklinde olmalıdır.

İlk Cinsel İlişki Zamanının Önemi

Cinsel birliktelik yaşayan kişinin psikolojik ve toplumsal açıdan da bu sorumluluğu taşıyabilecek kapasiteye ulaşmış olması düşünülmelidir. Kendi maddi özgürlüğü olmayan, ailesine bağımlı, yetersiz bilgi ve tecrübeye sahip birinin birleşme yaşaması, örneğin yaşayabileceği gebelik gibi bir durumda çok vahim sonuçlarla karşılaşabilir. Toplumumuzda özellikle kızlarda, evlilik öncesi cinsel ilişki aile içinde güvensizlik ve arbede yaşanmasına sebebiyet verebilmektedir. Genç yaşta verilen iyi düşünülmemiş, yanlış kararlar bireylerin gelecek hayatlarında büyük zorluklarla karşılaşmalarına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Belirtileri Nelerdir Ne Zaman Başlar? başlıklı makalemizde Gebelik Belirtileri Nelerdir, Gebelik Ne Zaman Başlar ve Hamilelik Belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com