Çitlembiğin Faydaları

Çitlembiğin Faydaları
Paylaş
 
loading...

ÇİTLEMBİĞİN VÜCUDA FAYDALARI

Diğer adı menengiç ağacı olan çitlembiğin, meyvelerinin boyu mercimekten biraz büyüktür ve mayhoş bir tadı vardır. Daha çok ılıman iklimleri seven çitlembik Güney Avrupa ve Orta Amerika’da yetişmektedir. Ülkemizde de Akdeniz, İç Anadolu, Güney Doğu Anadolu bölgelerinde tarımı yapılmaktadır. Çitlembiğin tohumu, meyvesi, yaprakları ve sakızı kullanılan türevleri arasındadır.

Çitlembiğin Kullanış Şekli

Vücuda pek çok faydası olan çitlembiğin meyvelerinden de kahve yapılmaktadır. Bu kahve ülkemizde yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan menengiç kahvesidir. Bunun yanında çitlembiğin sakızı da üretilip satılmaktadır. Çitlembiğin kendisinden elde edilen sakızının da pek çok faydası vardır. Bu sakızı balla macun yaparak tüketebilirsiniz. Çitlembiğin tohumunu da tıpkı sakızı gibi balla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra çitlembikten elde edilen yağın da sayısız faydası bulunmaktadır.

Çitlembiğin Faydaları

  • Menengiç kahvesi her gün düzenli olarak tüketilirse bir süre sonra ayak kokusunu söküp atacaktır.
  • Yaprakları da son derece faydalı olan çitlembiğin yaprak kısımları eğer saçlara sürülürse saçların siyahlamasına yardımcı olur.
  • Balla macun yapılarak tüketilebilen çitlembik sakızı mide ülserine iyi gelmektedir.
  • Çitlembik ağızdan salya akmasının önüne geçer.
  • Çitlembikten elde edilen yağ aynı zamanda yaraları iyileştirici bir özelliğe sahiptir ve idrarın söktürülmesine yardımcı olur.
  • Çitlembik aynı zamanda mide ağrılarına iyi gelir, öksürüğe engel olur ve iştah açıcı olarak da kullanılabilmektedir.

Çitlembik ve çitlembik yağının saptanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm başlıklı makalemizde güneş lekelerine bitkisel çözüm, güneş lekesi bitkisel nasıl geçer ve güneş lekesi bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 533 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com