Çivit Otunun Faydaları

Çivit Otunun Faydaları
Paylaş
 
loading...

ÇİVİT OTUNUN FAYDALARI

Çivit otu daha çok dağlık ve taşlık yerlerdeki büyük ve sert kayalarda yetişen bir bitki türüdür. Herhangi bir ilgi gerektirmeyen çivit otu doğada kendiliğinden yetişmektedir. Bu sebeple tarımı da yapılmamaktadır. Tıbbi alanda ve boyama da eski çağlardan beri kullanılan çivit otu halk arasında kendine has bir renk olan çivit mavisi rengi sayesinde ün kazanmıştır.

Çivit Otunun Kullanım Alanları

Eski çağlardan beri kullanıla gelen çivit otundan Hippokrates bile bazı hastalıkların tedavisi için yararlanmıştır. Günümüzde de hala tıbbi alanda ilaç yapımında kullanılmaktadır. Çivit otunu saçlar için kullanmak istiyorsanız bir miktar kına ve çivit tozunu karıştırıp saçlarınıza sürebilirsiniz. Sadece yaralar içinse, çivit tozunu yaranın üstüne uygulamak yeterlidir. Bunların yanı sıra çivit otunun çayı da yapılıp içilmektedir.

Çivit Otunun Faydaları

  • Kuvvetli bir antioksidandır. Bu sayede vücudu hastalıklara karşı korur ve vücut direncini arttırır.
  • Kına ile yapılan karışımı saçlara sürülürse saçları kuvvetlendirir ve saç renginin korunmasını sağlar.
  • Antibakteriyel etkisi sayesinde vücutta oluşan yara ve iltihapların daha hızlı geçmesini sağlar.
  • Bulaşıcı hastalıklara karşı vücudu korur. Özellikle kabakulak ve kızamık gibi rahatsızlıklara karşı.
  • Çivit otu bu özelliklerinin yanı sıra farenjit, menenjit, kanser ve Hepatit A’ya karşı ekstra bir koruma sağlar.

Çivit Otunun Yan Etkileri

Çivit otunun yaprak kısmının bazı bölgelerinin yenilmesi durumunda şiddetli istifraya sebep olabilir. Hamileler için kullanılması önerilmeyen çivit otunun aşırı kullanımı ise bağırsaklara zarar vermektedir. Bu sebeple çivit otunu doktor gözetimi ve önerisiyle birlikte kullanılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 566 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com