Çoban Çantasının Faydaları

Çoban Çantasının Faydaları
Paylaş
 
loading...

ÇOBAN ÇANTASININ FAYDALARI

Uzman herbalist İbrahim Saraçoğlu’nun katıldığı hemen hemen her programda ismini sarf ettiği çoban otunun faydaları saymakla bitmiyor. Anavatanı Akdeniz ve çevresi olan çoban çantası toprağın olduğu her yerde anında ve kendiliğinden yetişmektedir. Çoban çantası otu öyle faydalıdır ki Japonların daha uzun ömürlü olmak için bu bitkiyi tüketmektedirler.

Çoban çantasının tarihi de çok eskiye dayanmaktadır. Hipokrat, Galen ve Gurtner gibi ünlü tıp uzmanları çoban çantasını hem kullanmışlar hem de bu bitki hakkında bilgi vermişlerdir.

Çoban Çantası Nasıl Tüketilir?

Çoban çantasının kullanılan kısmı olan sap kısmı Mayıs ve Haziran aylarında toplanır ve gölgede veya fırında kurutulur. Kurutulduktan sonra hava almayacak bir kabın içinde saklanabilir. Kurutulmuş çoban çantası otunu ıspanak yapabilir gibi yapıp yemeğini yiyebilirsiniz. Bunun yanında çoban çantası otunun çayını da yapıp içebilirsiniz. Bunun için yaklaşık 20 gram çoban çantası otunu yaklaşık 4 su bardağı suyun içinde kaynattıktan sonra yaklaşık 15-20 dakika demlenmesini beklemeniz gerekir. Bu çayı günde 2 bardak içebilirsiniz.

Çoban Çantasının Faydaları

  • Çoban çantası çayı adet kanamalarında önce içilirse şiddetli adet kanamalarının önüne geçer.
  • En çok bilinen faydalarından biri burun kanamalarını durdurmasıdır.
  • Burun kanamasının yanı sıra akciğer, böbrek ve mide kanamalarını da durdurmaktadır.
  • Kan dolaşımının hızını dengeleyerek tansiyona iyi gelir.
  • Yukarıda tarifini anlattığımız çoban çantası çayını bal katarak içerseniz böbrek kumlarınızın dışarı atılmasını sağlar.
  • Haşlanmış çoban çantası yaralara uygulanırsa yaraların daha çabuk geçmesini sağlar.
  • Kas hastalıklarına iyi gelen çoban çantası özellikle kas erimesine karşı kullanılabilir.

Çoban Çantasının Yan Etkileri

Çoban çantasının rastgele ve yüksek dozda kullanılması iç organlara zarar verebilir. Bu yüzden kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 513 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com