Çoban Çökerten Çayının Faydaları

Çoban Çökerten Çayının Faydaları
Paylaş
 
loading...

Çoban Çökerten Çayının Faydaları

Avustralya’da yetişmiş olan çoban çökerten bitkisi, bir çok kişinin ismini henüz yeni duyduğu, ama bir çok faydası olan ve bunları duyunca sahip olmak isteyeceğiniz bir bitkidir. Bitki artık sadece Avustralya’da değil, Amerika, Asya ve Afrika’da da yetişmektedir. Çoban çökerten çayının faydalarına geçmeden önce bu bitkinin görüntüsünden bahsedebiliriz. Açık sarı renk çiçekleri olan bu bitki, başka isimlerle de anılır. Bunlar: çakır dikeni, demir dikeni ya da yabani bitkidir. Yaprakları arasında küçük dikenleri olduğu için ayırt edici bir görünüşü vardır. Ayrıca çoban çökerten Türkiye sınırları içerisinde de yetiştirilmektedir. En çok bilinen etkisi afrodizyak olmasıdır ve cinsel dürtüleri hareketi geçirir. Bu nedenle özellikle erkekler tarafından çok kullanılan bir bitkidir.

Çoban Çökertenin Sağlık Açısından Yararları

Bitkinin en bilinen özelliğinin afrodizyak olması olduğunu söylemiştik. Cinsel anlamda önemli bir güçlendiricidir ve yapılan araştırmalar sonucunda içerisinde bulunan bazı doğal stereoidal bileşenlerin kişilerde uyarıcı etkisine sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Çoban çökertenin bir diğer önemli etkisi ciltte görülmektedir. Alerji, egzama, sedef hastalığı ya da uyuz gibi önemli dermatolojik problemlerde etkili olan çoban çökerten ciltteki kızarıklıkları ciddi oranda azaltmaktadır. Göğüs ağrılarını da dindiren bu bitki için yapılan bazı çalışmalar insanda koroner dolaşımı arttırdığını göstermektedir. Bu da anemi tedavisinde bu bitkinin kullanılmasını sağlamıştır.

Çoban Çökerten Çayı Neye İyi Gelir?

Sindirim sistemi için de kullanabileceğiniz bitki, müshil etkisi gösterir. Kas spazmlarını ve kolit ağrılarını da yatıştırmaktadır. Çoban Çökerten Çayının Faydaları Bağırsak gazları da çoban çökerten çayı sayesinde rahatlamaya kavuşur. Bağırsak parazitlerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. Dolaşım sistemini iyileştirme etkisi olduğu için aslında muhakkak kullanılması gereken bitkilerdendir. Çünkü insan vücudunda dolaşım sistemi yıllar geçtikçe bozulmaktadır. Vücuttaki atıkların atılmasına yardımcı olan çoban çökerten çayı, temiz kana sahip olmamız açısından da önemlidir. Çoban çökerten çayının faydalarından biri de ruhanidir. Despresyona iyi gelen bitki özellikle düzenli olarak kullanıldığı zaman ruhsal durumu kontrol altına almakta ve mutlu olmanıza yardımcı olmaktadır. Enerji veren ve özellikle sporcuların bu nedenle kullandığı çoban çökerten kolayca temin edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 697 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com