Çoban Püskülünün Faydaları

Çoban Püskülünün Faydaları
Paylaş
 
loading...

ÇOBAN PÜSKÜLÜNÜN FAYDALARI

Çoban püskülü çoğunlukla çalı şeklinde karşımıza çıkan bir bitki türüdür. Üzerinde bulunan meyveleri parlak bir kırmızı renge sahiptir ve suludur. Çoban püskülü tarihte ilk defa on altıncı yüzyılda öksürüğe ve göğüs batmasına karşı İtalya’da kullanılmıştır. Akdeniz ikliminin yaygın olduğu yerlerde yetişen çoban püskülü daha çok kumlu topraklarda yetişmektedir.

Çoban Püskülünün Kullanım Şekli

Çoban püskülünün meyveleri her ne kadar güzel görünse de bu görüntüsüne aldanmamak gerekir. Çünkü bu meyveler son derece zehirlidir ve hiçbir şekilde tüketilmemelidir. Çoban püskülünün kullanılan kısımları ise yaprakları ve kök kısmıdır. Çoban püskülü çayı yapmak için 2 tatlı kaşığı kurutulmuş çoban püskülü yaprağını kaynamış olan yaklaşık 2 bardak suyun içine atın ve iyice kaynadıktan sonra 15 dakika demlenmesini beklemeniz gerekir. Daha sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz.

Çoban Püskülü Neye İyi Gelir?

  • Yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Sakinleştirip vücudu rahatlatır.
  • Özellik şu sıralar salgın haline gelen grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla birlikte seyreden yüksek ateşin düşürülmesini katkıda bulunur.
  • Bazı insanlar tarafından müshil olarak da kullanılan çoban püskülü kabızlığa iyi gelmektedir.
  • Damarları genişleterek damar tıkanıklığının önüne geçer.
  • Çok yemek yiyemeyenler için iyi bir tercih olabilecek çoban püskülü iştah açıcı özelliğe sahiptir.
  • İdrar söktürücü olarak da kullanılabilen çoban püskülü mesane yollarını temizler ve dolaşım sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 637 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com