Çocuğunuzla Kaliteli Zaman İçin 8 Öneri

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman İçin 8 Öneri
Paylaş
 
loading...

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman İçin 8 Öneri

Kafanızı işten güçten kaldırıp çocuğunuzla yeterince vakit geçiremiyorsanız, işte size kaliteli zaman geçirmenin püf noktaları…

Çocuğunuzu tanıyın

Kaliteli zaman birlikte olmaktan keyif alınan zamandır, bu durumda karşınızdaki çocuğun nelerden keyif aldığını bilmeniz gerekir. Bunun için anne-babalar çocuğun gelişimi, ihtiyaçları, ilgi alanları, oyun/oyuncak ve etkinlik tercihleri hakkında fikir sahibi olmalıdırlar.

Hayatınızın bir parçası haline getirin

Çocuğun gelişimini destekleyecek etkinlikler yapmak, sohbet ederek iç dünyasını anlatmasını sağlamak her yaşta değerlidir. Çocukla kaliteli zama geçirmek anne-baba için bir görev değil hayatlarının akışı içinde sürekli hale gelen bir ilişki biçimi olmalıdır.

Etkinlikler çocuğun becerilerini geliştirmeye yönelik seçilebilir

Çocukla kaliteli zaman geçirmek için onun yaş ve gelişim özelliklerine uygun, destekleyici faaliyetler seçilebilir. Bu şekilde anne-baba hem çocuğuyla olumlu iletişimini sürdürür hem de onu hayata hazırlar Örneğin 0-2 yaş döneminde daha çok göz teması gerektiren, dil gelişmini destekleyecek oyunlar oynanabilecekken, 3-6 yaş döneminde çocuğun motor becerilerini ve hayal gücünü destekleyecek faaliyetler yapılabilir (hamur, lego, kes-yapıştır faaliyetleri gibi).

Kaliteli zamanın içeriği değişebilir

Kaliteli zaman geçirmek için mutlaka bir etkinlik yapılması şart değildir. Çocukla sohbet ederek, kendi günlül yaşantınızdan bahsederek ya da birlikte kitap/gazete okuyarak da kaliteli  zaman geçirebilirsiniz. Her ne yapıyor olursanız olun, önemli olan çocuğunuzla kurduğunuz iletişimdir.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için tavsiyeler

 • Çocuğunuzla birlikte bir yemek saati planlayabilirsiniz. Birlikte malzemeleri seçip, sandviç, meyve salatası yada kek yapabilirsiniz.
 • Evdeki araç-gereçlerle kendinize müzik aletleri yapabilir, çocuğunuzla kendi müziğinizi oluşturabilirsiniz.
 • Çocuğunuzla seçtiğiniz bir öykü kitabını okuyabilir, sonrasında her biriniz öyküdeki bir karakteri canlandırarak bir oyun sahneleyebilirsiniz.
 • Çocuğunuzla birlikte çiçek ekebilir, fidan dikebilirsiniz ya da bahçede, parkta birlikte bitkileri inceleyebilir, fotoğraflarını çekip bir kolaj hazırlayabilirsiniz.
 • Birlikte tiyatroya, sinemaya veya bir müzikale gidebilirsiniz.
 • Ormanda doğa yürüyüşünün veya bir bisiklet gezisinin ardından evde birlikte hazırladığınız sandviç, kek ve taze meyve suyu ile güzel bir piknik yapabilirsiniz.
 • Bez bebek, ayıcık, çadır, mutfakta kullanması için önlük ve aşçı şapkası gibi daha bir çok ürünü beraber seçeceğiniz  kumaşlar ve malzemeler ile birlikte dikebilirsiniz.
 • El işi kağıtları ile resim, meyve baskısı, parmak boyası gibi el becerilerini geliştirecek oyunlar oynayabilirsiniz.

Veya bu seçeneklerin içinden sevdiğiniz oyunların her birini bir kağıda yazıp her gün kura ile seçtiğiniz bir etkinliği hayata geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Evlilik İçin 20 Tavsiye başlıklı makalemizde evlilikte mutluluk nasıl olur, mutlu bir evliliğin püf noktaları ve mutlu bir evlilik hayatı için tavsiyeler hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 405 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Jale Temmur dedi ki:

  Çocuklarla ilgilenmek lazım

 2. ferdi dedi ki:

  Hayatınızın en değerli varlığıyla zaman geçirin

 3. Ekrem Mansur dedi ki:

  Eve yorgun gelen baba çocukla nasıl kaliteli zaman geçirebilecek acaba??

 4. Aslan dedi ki:

  Eğitim şart

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com