Çocuk Hastalıkları

Çocuk Hastalıkları
Paylaş
 
loading...

Çocuk Hastalıkları

Özellikle mevsim geçişlerinin yaşandığı dönemler çocukların en sık hastalandığı dönemlerin başında gelmektedir. Bu mevsim geçişlerinde daha dikkatli olmak ve onun daha sağlıklı kalmasını sağlamak gerekmektedir. Çocuklarda hastalık başlangıcı genellikle normal dışı kulak ağrısı,sık sık öksürme, hapşırma ve bazı zamanlarda gözde kanlanma ile kendisini gösterebiliyor. Bu hastalıklardan bazı önemli olanlarına değinmek gerekirse:

Soğuk algınlığı

Çocuklarda en fazla görülen üst solunum yolu enfeksiyonudur. Hemen hemen her mevsim geçisin esnasında binlerce çocuk soğuk algınlığı risk grubuna dahil olmaktadır. Bu sebepten dolayı, okulları da aksamaktadır. Genel olarak çocuklar bir sene içerisinde 8-9 defa bu hastalığa yakalanabilmektedirler. Bu hastalığa bu kadar çok yakalanmalarının sebebi bu hastalığa sebep olan virüs sayısının yaklaşık olarak 300 civarında olmasıdır.

Grip

Çocukların en sık yaklaştığı vürütik hastalıkların başında gelmektedir. Bu sebepten dolayı Dünya çapında her yıl milyonlarca çocuk grip ve soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Dikkat edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Kesinlikle çocuğun dinlendirilmesi gerekmektedir. Antibiyotik tedavisi gereksizdir. Bol bol C vitamini verilmelidir. Çocuğun dinlenmesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Domuz gribi

Tüm insanlar gibi çocukları da yakından tehdit eden bir hastalık grubudur. Özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu durumun temel sebebi ise çocukların bünyelerinin hastalığa karşı çok fazla zayıf olması ve bu durumdan kaynaklı her türlü tehlikeyi de rahatlıkla kapabilme özellikleridir. Domuz gribi ilk olarak hayvanlarda görülen bir grip türüdür. Daha sonrasında ise hayvanlardan insanlara bulaşmıştır. İnsanlar arasında yayılması da çok hızlı olmaktadır. Dikkat edilmezse ölümcül özellikler göstermektedir.

Bronşiolit

Çocuklarda sıklıkla rastlanan bir solunum yolu iltihabıdır. En fazla bahar aylarının kışa dönümlerinde ortaya çıkmaktadır. İnsanların yaş grupları incelendiğinde yüzde altmışlık dilimi 2-6 yaş grubunda ki çocuklar oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı çocuk hastalığıdır. Demek de yanlış olmayacaktır. Çocuklarda hava yollarının tıkanması gibi sonuçları da bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 257 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com