Çocuklara Ceza

Çocuklara Ceza
Paylaş
 
loading...

Çocuklara Ceza

Çocuklarınız yani, geleceğiniz… Kendi çocuklarınızın nasıl bir hayat kuracağını belirleyebilme özgürlüğüne sahipsiniz. Bu sebepten dolayı da yapmanız gereken o kadar da farklı ve istisnai bir durum bulunmamaktadır. Sadece biraz sabır ile çocuğunuza hoşgörülü yaklaşmanız mümkün olacaktır. Bazı durumlarda ise çocuklarda inanılmaz bir oranda şımarıklık bulunmaktadır. Bu şımarıklık durumunun atlatılabilmesi için bazı önemli davranışların büyük bir yeri bulunmaktadır.

Çocuklara Ceza Vermek

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli kural çocuk yetiştirmede cezanın yeridir. Terbiye etmek için pek çok cezalandırma yöntemi bulunmaktadır. Ama bunların pek çoğu çocuğu daha da arsız bir hale getirmektedir. Bu sebepten dolayı çocuğunuza olumlu yaklaşmanız gerekmektedir. Ona olumlu yaklaşarak ceza vermeyi her zaman için en sona saklamanız hem sizin onunla iletişiminizi kuvvetlendirecektir. Hem de bu durum onda oluşacak oto kontrol mekanizmasının alt yapılarını atacaktır. Cezalandırmak gerçekten en son başvurulması gereken yöntemdir. Cezalarla bir çocuğa sorumluluk yükleyemezsiniz bu durumun aksine onun daha fazla aksi ve hayattan daha az beklentilere sahip olmasına sebep olabilirsiniz. Bunun yerine ikili diyalog kurarak arkadaş gibi davranmaya çalışabilirsiniz. Bu durum hem ona değer verdiğinizi anlamasına sebep olacaktır. Hem de yaptığı işin aslında yanlış olduğunu anlamasına…

Ceza Yöntemi

Cezalandırmanın önemi olduğu kadar iyi davranışlarında tebrik edilmesi gerekmektedir. Ceza vermeniz gereken bir davranışta bulunması yerine tam aksine bazı durumlarda iyi bir davranış sergiliyorsa onu takdir edip ödüllendirmeniz gerekmektedir. Ama aldığınız bu ödüllerin kesinlikle pahalı hediyeler olmaması gerekmektedir. Tüm bunların aksine çocuğunuzun çok istediği bir şeyi görme veya gezme gibi isteklerine cevap verebilirsiniz.

Sadece iyi davrandığından dolayı onunla birlikte olduğunuz hissine kapılması da yanlış düşünmesine sebep olacaktır. Bu duruma da dikkat etmeniz büyük bir önem taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 348 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com