Çocuklarda Görülen Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

Çocuklarda Görülen Hastalıklar ve İlaç Kullanımı
Paylaş
 
loading...

Çocuklarda Görülen Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

Tüm bebekler ilk 6 ay boyunca annenin hamileliliği sırasında ve doğum sonrası anne sütünden aldıkları immünglobülinler ile mikroplara karşı savaşırlar. Ancak bu dönemden sonra sayıları azalan immünglobülinlerin yerini bebeğin kendi immünglobülinleri almaya başlar. Bebek 6 yaşına kadar yeterli düzeyde immünglobülin üretmiş olsa da onların gereken olgunluğa erişemeyişi nedeniyle bu yaş arasındaki çocuklar çok kolay hasta olurlar.

Altıncı aydan sonra bebeklerde görülen hastalıklar ve tedavisi

Altıncı ayından sonra bebekler, 200den fazla mikrobun sebep olduğu üst solunum yolları enfeksiyonuna yeterli bağışıklığı kazanamadıkları için sık sık hasta olurlar. Başkaları tarafından bulaşan bu hastalık öncelikle burunda akıntı ile başlasa da öksürük ve ateşle devam eder. Özellikle kışın bu durumu çok sık yaşayan bebeklere hastalığın verdiği rahatsızlıkları azaltmak için bazı ilaçlar kullanılabilir. Burun akıntısına karşı burun damlaları, ateşi varsa ateş düşürücü şuruplar, kolunda, bacaklarında veya başında ağrıları olması durumunda ateşi yoksa bile ağrı kesici ateş düşürücü şuruplar verilir. 6 aydan küçük çocuklarda asetaminofen dışında hiç bir ateş düşürücünün önerilmediğini, 4 yaşından küçüklerde ise öksürük şurupları ve nezle ilaçlarının kullanımının yasak olduğunu bilerek hareket etmek de çok önemlidir. Antibiyotik basit bir nezle ve grip durumunda kullanılmamalı iken sinüzit, orta kulak iltihabı ve bademcik iltihapları olması durumunda ise kullanılması şarttır. Soğuk algınlığı ilaçlarını çocuklarınızda bilinçsiz bir şekilde kullanırsanız karaciğer, böbrek ve kalp sorunlarına hatta ölümle sonuçlanacak alerjilere sebep olabillirsiniz.

Anne, bebeğini 6. ayından sonra emzirmeye devam etmelidir. Anne sütünü almayan bebekler bu yaşlarda çok sık enfeksiyon kaparlar. Anne sütünün yetersiz kaldığı ve ek gıda takviyesinde bulunulduğunda ise bebeklerde ishal ya da kabızlık gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. 3 günde bir ve sert olarak dışkı yapan bebeklerin kabızlık sorunu var demektir. Sıvı gıdalarla, sebze ve meyvelerle, yulaf gibi lifli yiyeceklerle bebeğinizin kabızını çözemediyseniz ve bebeğiniz hala nadir olarak, katı ve hatta kanlı dışkılıyorsa kesinlikle doktora başvurulması gereklidir. Doktorunuzun önerdiği kabızlığa iyi gelen bebek sütlerini kullanarak bu sorununu çözebilirsiniz. Müshil ilaçları ve fitil gibi doğal olmayan yöntemleri kullanmamaya da özen göstermelisiniz. İshal olan bebeklerin ise yumuşak ve sıvı kıvamda kakaları vardır. Bebeğin vücuttan aşırı sıvı kaybetmesi büyük bir tehlikedir. 2 yaşın altındaki ishal olan bebeklere her dışkısını yaptıktan sonra en az yarım çay bardağı su içirmek gereklidir. Unutmayın ki 2 yaşın altındaki çocuklarda ishal, ölümle sonuçlanacak kadar tehlikelidir. Anne sütü dışında yardımcı gıda maddesi tüketen ve ishal olan bebeklere pirinç içeren mamalar yedirebilirsiniz.  Ancak sıvı kaybının devam etmesi, ateşli ve kanlı olması durumunda kesinlikle doktora başvurmak gerekir. Doktorun önerdiği tuzlu şekerli tor poşetleri ile bebeğinizin sıv kaybı karşılanmış, verdiği toz ilaçlarla da mikroplar ölmüş olacaktır.

Yeni doğan Bebeklerde Cilt Sorunları

Yeni doğan bebeklerde cilt sorunları olabilir. Bu cilt sorunlarını kimi tedavi gerektirmeyip kendiliğinden yok olurlar. Ancak bazıların yok olma süreci uzun sürer ve tedavi şart olur. Yeni doğan aknesi kendiliğinden yok olmamış ise doktora gidilmelidir. Kortikosteroidin yer aldığı deri merhemlerinin kesinlikle bebeklerde kullanılmaması gerekir. Yaz aylarında bebeğin en rahatsız olduğu şey isiliklerdir. Ortamın ısısının normal seviyede tutulması ile kendiliğinden geçen isilikler, başka hastalıkların da verilerini taşıyorsa kesinlikle doktora gidilmelidir. İsilik için doktorunuzun önereceği losyonloru kullanabilirsiniz.

Ayrıca 6 aylıktan küçük tüm çocukların en küçük hastalık belirtisinde dahi doktora başvurulması büyük önem taşımaktadır. Reçetesiz satın alabileceğiniz ve kolaylıkla ulaşabileceğiniz öksürük şurupları, burun ihabı vedamlaları, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar 3 yaş altı çocuklarda kesinlikle doktor önermeden kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 393 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com