Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri
Paylaş
 

Çocuklarda Karın Ağrısı Nedenleri

Çocuklardaki karın ağrısının sebepleri, zatürre, böbrek taşı, farenjit hastalığı, gıda zehirlenmesi gibi çeşitli nedenlere bağlı gerçekleşebilir. Bu sebeple  karnı ağrıyan çocuğu dikkatlice gözlemlemek lazım. Çocuğu uykusundan uyandıran gece karın ağrıları dikkate alınıp doktora başvurmak gerekir.

Çocuklarda en sık görülen rahatsızlık olan karın ağrısı aslında hastalık değil, hastalığın veya rahatsızlığın belirtisi olabilir. Aslına bakılırsa karın ağrısı tam anlamıyla bir hastalık olarak tanımlanmaz. Bazı hastalıklarda belirti olarak kendisini gösterir.

Çocuklarda karın ağrısına yol açan birçok neden vardır. Kabızlık, ishal, gaz sancısı, mide ülseri, bağırsak sorunları, gıda zehirlenmesi, sindirim sistemi sorunlar, farenjit, tonsilit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları yada zattüre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarında, böbrek taşı gibi hastalıklarda karın ağrısı meydana gelebilir.

Çocuklarda özellikle uykudan uyandıran karın ağrısı dikkate alınmalı ve sebebinin araştırılması gerekir. Karın ağrısı olan çocuğun gece uyanması önemli bir belirtidir. Karın ağrısı ile birlikte bulantı, kusma, ateş, ishal ve kilo kaybı gibi şikayetler varsa tanı koymaya yardım eder.

Çocuklu çapında fonksiyonel karın ağrısı adı verilen karın ağrısı dışında kusma, ishal, kabızlık yada ateş gibi başka yakınmaların olduğu ağrılar oluşabilir. Bu çeşit karın ağrısının tam anlamı ile nedeni yoktur. Ancak çocuğun yaşadığı stresin ağrıyı oluşturduğu düşünülür.

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Hemen hemen her gün televizyonda diyet ürünleri reklamları görülebiliyor. Bu ürünlerin metabolizmayı nasıl hızlandıracağıyla ile ilgili birtakım bilgiler veriliyor. Bununla birlikte bu tür reklamların giderek artması ve her reklamda farklı bilgilerin veriliyor olması bilgi kirliliği yapıp insanların kafasını karıştırıyor.

Metabolizmayı hızlandırma yolları ve metabolizmayı hızlandıran gıdaları anlatmadan önce metabolizmanın nasıl çalıştığını bilmek gerekir.

Metabolizma en kolay ve basit şekliyle vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğü sürece verilen isimdir. Alınmış olan gıdalar dokuların ve organların kullanımı için vücut tarafından enerjiye dönüştürülür. Metabolizma hızı vücudun gıdalar enerjiye dönüştürme hızıdır.

Vücut gerekenden az kalori alırsa vücut enerji için depolamış olduğu yağı yakmaya başlar. Bu durumda insan yağ ve kilo kaybına sebep olur. Vücudun harcadığı enerji miktarını değiştirmenin farklı yolları vardır. Bunlardan ilki az kalori alarak vücudun depolanmış yağları yakması sağlanmaktadır. Diğer bir yol ise egzersiz süresini artırarak daha çok enerji harcamaktır.

Bazı gıdalar ve doğan ürünler metabolizmanın hızlandırılmasına katkı verir. Bu sürece en fazla yardımcı olan maddeyse sudur. Su vücudun toksinden temizlenmesine yardımcı olur. Yeterli derecede su vücuttaki stresi azaltır ve vücudun daha etkili bir biçimde çalışmasına yardım eder.Bu şekilde metabolizma hızlanmış olur.

Metabolizmanın çalışmasına katkı sağlayan diğer gıdalar meyve ve sebzelerdir. Somon, çiroz ve alabalık gibi balık türleri metabolizmanın hızlanmasına yardım eder.

Bir önceki yazımız olan Anksiyete Bozukluğu başlıklı makalemizde Anksiyete Bozukluğu Belirtileri, Anksiyete Bozukluğu Nedir ve Anksiyete Bozukluğu Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 445 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com