Çörek Otu Şifalı Bitkisi ve Yararları

çörek otu
Paylaş
 
loading...

Çörek Otu Şifalı Bitkisi ve Yararları

Siyah susam olarak da bilinen çörekotu; susam kalınlığında kara renkli tohumlara sahip olan bir bitkidir. Kokusu güzeldir. Ülkemiz de genellikle hamur işlerinde çeşni yâda sos yada tatlandırıcı olarak kullanılır. Ülkemizde on iki adet çeşidi bulunan çörekotunun insan sağlığına da önemli faydaları vardır.Çörek otu genellikle pasta yâda böreklerin üzerine konulduğu için asıl yararları çok fazla bilinmez. İnsan sağlığına yararlarının başında iştah açıcı özelliği gelir. Çeşni vermek için kullanıldığından iştah açıcı bir özelliğe sahiptir.

Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve aynı zamanda vücuda dinçlik verir. Mide ve bağırsak içerisinde oluşan gazların vücuttan atılmasını sağlar. İyi bir Hazım aştırıcı özelliğe sahiptir. Günümüz kronik ağrılarından baş ağrısına çok iyi gelir. Sadece çörekotunu koklamak baş ağrısını giderebilir. Nezle ve sara hastası olanlara çörekotunun tütsüsü yapılır. Yapılan bu tütsü nezle ve sara hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

Çörekotunu besin olarak tüketmenin dışındaki bir yararı da sivilceleredir. Ergenlik döneminde çıkan sivilceler için çörekotunun suyu ile sivilcelere pansuman yapılırsa doğal olarak cilt bakımı yapılmış olunur. Çörekotunun önemli bir yararı da vücut içerisinde birikemeyen yağ asitlerinin çörekotu ile vücuda kazandırılmasıdır.

Son olarak çörekotu genellikle pasta yâda böreklerin üzerine tat vermek için kullanıldığından bu kadar çok insan sağlığımıza yararlarını pek bilmez. Bu yüzden çörekotu tüketilmeye böyle devam edilmesi bile insan sağlığına çok faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Pelin Otu Faydaları ve Kullanımı başlıklı makalemizde pelin nerede yetişir, pelin neye iyi gelir ve Pelin otunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 330 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com