Dağ Çayının Faydaları

Dağ Çayı Faydaları, Dağ Çayının yararları
Paylaş
 
loading...

Dağ Çayının Faydaları

Bir diğer adı dağ bitkisi olan dağ çayı, ufak boylarda yetişmiş olan uzun ömürlü bir bitkidir. Bir çok derde deva olduğu için  kullanılan bu dağ çayı en çok Balkan ülkelerinde yapılmaktadır. Eski çağlardan günümüze gelen bu çayın maziside geniştir. Üst kısımlarında çiçek olan dağ çayının faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Çayın son zamanlarda nerelerde yetiştiğine bakarsak Bulgaristan, Makedonya ve Yunanistan gibi ülkeler karşımıza çıkmaktadır. Geleneksel Yunan tıbbında kullanılan bu dağ çayı, özellikle soğuk algınlığına birebirdir. Alerjik reaksiyonlarda da olumlu etkisi gözlemlenmiş olan bitki, mucizevi olduğu düşünülen ve stresi de ciddi oranda aldığına inanılan bir bileşene sahiptir. Alzheimer hastalığına iyi geldiği söylenen ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği düşünülen dağ bitkisi ülkemizden de temin edilebilmektedir.

Dağ Çayının İnsan Sağlığına Olan Yararları Nelerdir?

Zengin bir antioksidan olan dağ bitkisi, 2011 senesinde Etnofarmakoloji Dergisi’nin araştırmasına dahil olmuştur ve yüksek miktarda içerisinde flavonoid olduğu gözlemlenmiştir. Dağ Çayı Faydaları, Dağ Çayının yararları150 çeşit alt türe ayrılmış olan bu dağ bitkisi, antioksidan özelliği nedeniyle kişiyi mikroplardan arındırır ve vücudu temizler. Kan damarlarına destek olduğu da düşünüldüğü için kalp damarındaki yoğun stresi azaltır ve kan basıncı düzeyini destekler. Eskiden Yunanlıların yüksek ve tempolu koşularda kalp ritmini dengelemek için dağ çayını kullandığı bilinmektedir. Mide ve bağırsak problemlerine de etkisi oldukça fazladır. Toksinlerin atılmasına yardımcı olan dağ bitkisi gastrointestinal komplikasyonlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kansere Karşı Dağ Çayı

Kanserle mücadelede kullanılan bitkinin, 2012 senesinde yapılan bir araştırmada kansere karşı başarılı etki gösterdiği kanıtlanmıştır. Bitki üzerindeki kimyasal bileşenler kanser türlerinin bir çoğunda önemli etkilere sahiptir. Kemik sağlığına da faydalı olan bitki kemik oluşumu hücrelerine destek olmasıyla bilinir. Ayrıca osteoporozun önlenmesinde de önemli bir rol oynar. Strese ve depresyona iyi gelen bu bitki ağır anksiyete bozukluklarına sahip kişilerde düzenli olarak kullanılabilir. Dağ çayının faydalarıdan biri de libido üzerinedir. Cinsel sağlık açısından bu çayı tüketenler olduğunu da söyleyebiliriz. Son olarak Alzheimer hastalığına iyi gelmesi, onun bu hastalığa karşı kullanılmasına da neden olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 417 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com