Dam Koruğunun Faydaları

Dam Koruğunun Faydaları
Paylaş
 
loading...

DAM KORUĞU NEYE İYİ GELİR?

Orta Çağ Avrupa’sında önemli bir yeri olan dam koruğu, evlerin çatılarına yıldırımdan korunmak için ekilirdi. İsmini de bu kültürden almaktadır. Ayrıca yine Avrupa’daki inanışa göre dama dikilen dam koruğu solarsa bu ev sahibinin öleceğine işarettir. Dam koruğu kırmızı renkli ve hoş kokulu çiçeklere sahiptir ve yaz aylarında toplanır.

Dam Koruğu Nasıl Kullanılır?

Dam koruğu bitkisi daha çok taze haldeyken kullanılırken, çayını da yapıp içebilirsiniz. Bunun için 30 gram dam koruğunu 2 su bardağı kaynayan suyun içine atıp 2 saat demlenmesini bekledikten sonra suyunu süzebilirsiniz. Süzdüğünüz bu suyu her öğünden sonra bir çay bardağı miktarında içebilirsiniz. Aynı zamanda dam koruğunu haşlayıp püre haline getirerek merhem olarak da kullanabilirsiniz.

Dam Koruğunun Faydaları

Dam koruğu daha çok cildimizde meydana gelen rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

  • Dam koruğunun ayırdığımız yaprakları, nasırlı bölgelere uygulanırsa uygulandığı bölgede bulunan nasırı kısa zamanda kurutup yok eder.
  • Merhem haline getirilmiş dam koruğunu basurun meydana geldiği bölgeye yani basur memesine sürerseniz, basur memesini kısa zamanda ortadan kaldırır.
  • Merhem haline getirilmiş dam koruğu vücutta meydana gelen deri döküntüsüne, deri sertleşmesine ve eziklere de iyi gelmektedir.
  • Dam koruğunun taze halini siğil olan bölgelere uygularsanız siğillerin geçmesine yardımcı olur.

Dam koruğunun bilinen bir yan etkisi saptanmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Çayır Düğmesinin Faydaları başlıklı makalemizde Çayır Düğmesi Faydaları, Çayır Düğmesi Nasıl Kullanılır ve Çayır Düğmesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 232 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com