Damiana Çayının Faydaları

Damiana Çayının Faydaları
Paylaş
 
loading...

Damiana Çayının Faydaları

Damiana çayının faydalarından önce, yabancı olan bu bitkiyi tanımak gereklidir. Damiana bir çalı türüdür. Üzerinde minik ve renkli çiçekler bulunmaktadır. Ana vatanı Güneybatı Texas, Güney ve Orta Amerika ve ayrıca da Karayipler olarak bilinir. Papatyaya benzeyen ancak daha etkili bir kokusu vardır.

Damiana Çayının İçeriği

Damiana bitkisinde;

  • Flovonoidler
  • Arbutin
  • Gonzalitosin
  • Tanin
  • Damianin
  • Timol
  • Siyanojenik Glikositleri
  • Uçucu yağlar
  • Az miktarda fosfor

bulunur. Bu içerikleriyle gerçek anlamda bir şifa kaynağı olan bitki, özellikle de afrodizyak anlamda çok güçlü etkilere sahiptir. Hem kadın hem de erkek için cinsel dürtüleri hem de cinsel performansı arttırdığı, klinik olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden de Damiana çayı son yıllarda tüm dünyada oldukça popülerdir. Kadınlarda bu çay hormonları dengelediği için çok faydalıdır. Östrojen seviyesini düzenlemesi dolayısıyla damiana çayı doğurganlık anlamında büyük faydaları olan bir içecek olarak kabul edilmektedir. Menopoz ve adet dönemi için de bu çay kadınlara önerilmektedir. Hormonların dengelenmesinden dolayı kadınlarda hormonal olarak yaşanmakta olan saç dökülmesi de bu çayla durdurulabilmektedir.

Damiana Çayı Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Ayrıca damiana çayı içerseniz, antidepresan almış gibi hissedersiniz. Anksiyete ve hafif depresyon sorunu yaşayan kişilerin düzenli olarak bu çayı tüketmeleri gerekmektedir. Bu çayın diğer bir adı da bu sebepten dolayı, ” Sinir Toniği ” dir. Damiana Çayının FaydalarıÇayın bilinen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Lakin düzenli olarak ilaç kullananların bu çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Çünkü ilaçlar bitkilerle etkileşim içine girebilmektedirler ve gereğinden fazla ya da az etki edebilmektedirler. Öksürüğünüz geçmiyorsa, damiana çayı tüketebilirsiniz. Geçmeyen inatçı öksürükler için tüm dünyada öksürük şurubu olarak kullanılmaktadır. Böbreklerin çalışmasına destek veren bu çayı her gün düzenli içerek, vücuttan zehirleri daha kolay atabilmek mümkün olmaktadır. Solunum hastalıklarında da bu çaydan içerek fayda sağlamak mümkündür.

Damiana Çayı Nasıl Kullanılır, Nasıl Hazırlanır?

Damiana çayının faydalarını görebilmek için düzenli kullanmak, doğru ürünün alındığından emin olmak ve de doğru teknikle demlemek gerekmektedir. Kaynar suyun içine bu çaydan atılmalı ve 15 – 20 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. Çay sıcak tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Nane Sirkesi Neye İyi Gelir? başlıklı makalemizde Nane Sirkesi nasıl kullanılır, Nane Sirkesi neye faydalıdır ve Nane Sirkesi neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

loading...
Bu yazı 342 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Kiloverdirirmi.Com